O tym, jak śluby i wesela zmieniały się przez ostatnią dekadę - 12 znaczących zmian

Śluby i wesela są z nami od zarania dziejów - te swoiste rytuały są spoiwem społeczeństw i budulcem rodziny już od tysięcy lat. Pewne ich elementy pozostają niezmienne, jednak część z nich ewoluowała i wciąż się zmienia. Choćby na przestrzeni ostatnich 10 lat możemy zobaczyć przemianę tradycyjnych wesel. Nie można odmówić znaczącego wpływu nowych źródeł inspiracji - wraz z rozwojem social mediów powstały platformy takie jak Pinterest czy Instagram, dzięki którym znacznie łatwiej zebrać inspiracje i podzielić się nimi z innymi.

ślub wesele zmiany w ślubach lata 2020 inspiracje porady moda ślubna weselnaZdjęcie - Jasny Kadr Fotografia

Co zmieniło się w ciągu tej dekady? Czym różnią się wesela rocznik 2020 od tych sprzed 10 lat? Sprawdźmy.

Rozwój social mediów i ich wpływ na organizację wesel

Dzięki Pinterestowi i Instagramowi możemy czerpać inspiracje weselne z całego świata - to właśnie ich start w 2010 roku odmienił na zawsze sposoby poszukiwania pomysłów na dekoracje weselne, motywy przewodnie i inne tego typu weselne dylematy. Te platformy niejako uruchomiły kreatywność podwykonawców ślubnych pokazując, że można zrobić coś inaczej i lepiej, nadając ślubom i weselom bardziej osobistego charakteru.

Inny model finansowania wesel

Jeszcze 10 lat temu główny model finansowania wesel opierał się na funduszach pochodzących od rodziców Pary Młodej. W ciągu ostatniej dekady, wraz z momentem dorastania pokolenia Y, Millenialsów, czy Generacji Z model finansowy się zmienił. Wraz z upływem czasu, Młodzi zdecydowali się finansować śluby i wesela z własnych funduszy, traktując wesele jako inwestycję, projekt, nad którym czuwają od początku do końca, sprawując samodzielnie kontrolę. Oszczędzanie zastąpiło mądre wydawanie - wraz ze świadomością wzrasta poczucie wartości i wiedza, w co warto zainwestować nieco więcej, a jakie aspekty można pominąć.

Tradycja weselna stała się mniej oczekiwana

Pokolenie Y, Generacja Z czy Millenialsi - dzisiejsi dorośli w wieku zakładania rodzin są znacznie bardziej otwarci na świat, a co za tym idzie, nieco mniej przywiązani do tradycji. Pary Młode przesuwają granice weselne związane z tradycjami i tym, czego się od nich oczekuje. Coraz częściej wybierają śluby cywilne w plenerze oraz niestandardowe wybory miejsc weselnych. Kiedyś nie do pomyślenia była organizacja wesela pod gołym niebem, w ostatnich latach tego typu wesela zdarzają się coraz częściej. Od tradycji ważniejsza staje się autentyczność i personalizacja przyjęć weselnych - obecnie Pary Młode znacznie większą wagę przykładają do tego, by wesele było "ich", stawiają na osobiste elementy odzwierciedlające ich samych.

Personalizacja ślubu i wesela to must have

Największa ze zmian w organizacji wesel na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat to personalizacja wesela - stworzenie z niego własnego brandu Pary Młodej. Od logotypu z inicjałów Pary Młodej, pojawiających się już na zaproszeniach ślubnych, aż po wesele w postaci ścianki do zdjęć, ologowanych prezentów dla gości czy świetlnych inicjałów wyświetlanych na ścianie lub parkiecie. Pary Młode korzystają z okazji i starają się wyrazić siebie, swoją osobowość i opowiedzieć wspólną historię za pomocą ślubu i wesela, a spersonalizowane elementy mają nadać tej opowieści bardziej osobistego charakteru.

Wesela straciły na formalności

Zmiana dress code`u weselnego ściśle związana jest z personalizacją wesel i zmianą sposobu ich organizacji. Klasyczne, eleganckie przyjecia na salach balowych pałaców oczywiście nie odchodzą do lamusa, jednak Pary Młode coraz częściej decydują się na organizację przyjęcia weselnego w ogrodzie, stodole, folwarku, czy na przykład jurcie. Wybierając tego typu miejsce, wybierają także mniej oficjalny dress code - w ogrodzie szpilki na cienkim obcasie zastępują wygodne sandałki na koturnie, a czarne, oficjalne garnitury ustępują miejsca jaśniejszym, bardziej casualowym stylizacjom.

Destination wedding zyskały na popularności

Jeszcze 10 lat temu wizja ślubu na rajskiej plaży i wesela pod gołym niebem w jednym z egzotycznych krajów mogła zostać spełniona tylko przez nieliczne, zamożne grono. Wraz z rozwojem świata, tanimi liniami lotniczymi i zwiększeniem świadomości podróży, ślub i wesele wyjazdowe stało się osiągalne i zyskało na popularności również wśród mniej zamożnych Par Młodych.

Świadomość i ekologia stały się ważne w biznesie ślubnym

10 lat temu aspektem ekologii i ochrony środowiska interesowało się bardzo wąskie grono ludzi, jednak wizja zanieczyszczania świata i konsekwencji z tym związanych stała się znacznie ważniejszym zagadnieniem w dzisiejszych czasach. Coraz więcej Par Młodych zwraca uwagę na to podczas organizacji swojego ślubu i wesela, dbając o to, by odbyło się ono w możliwie jak najbardziej eko-friendy i zero waste.

Goście weselni zostali docenieni

W dobie social mediów, kontakty międzyludzkie stały się nieco mniej tradycyjne, więcej czasu poświęcamy na rozmowę na komunikatorze w sieci niż na realne spotkanie w cztery oczy. Pary Młode coraz mocniej doceniają spotkanie ze swoimi najbliższymi podczas ślubu i wesela, dlatego starają się umilić im ten czas. Ręcznie napisane liściki, atrakcyjne podziękowania za przybycie, spersonalizowane menu weselne zgodne z alergiami i upodobaniami najbliższych to tylko jedne z udogodnień dla gości weselnych w roku 2020.

Własny gust stał się ważniejszy od trendów ślubnych

Pary Młode zauważyły, że to nie trendy ślubne definiują styl ich wesela, a ich własne poczucie estetyki i upodobania powinny być kluczem do stworzenia optymalnych dekoracji. Oczywiście, co roku pojawiają się nowe inspiracje ślubne, jednak Pary doceniły ich pomoc, jednocześnie adaptując je na swój własny użytek. Ślepe kopiowanie zagranicznych trendów ślubnych ustąpiło miejsca ich kreatywnemu wykorzystaniu.

Dekoracje weselne zyskały status sztuki

Ostatnie 10 lat to naprawdę ogromna rewolucja w stylizacji wesel! Inspiracje weselne zmieniły się drastycznie - klasyczne, bardzo ślubne, biało-białe dekoracje ustąpiły miejsca rustykalnym klimatom z jutowymi obrusami, słoikami zamiast wazonów i podkładkami pod talerze z plastrów drewna tylko po to,by zrobić miejsce dla wszędobylskiego greenery. Kolejne lata pokazują, że dekoracje weselne zyskały na atrakcyjności, zmuszając dekoratorów weselnych do przekraczania granic, wymyślania nowych rozwiązań i zaskakiwania Par Młodych.

Paleta kolorów weselnych ewoluowała

Klasyczne, dwutonowe motywy przewodnie wesel w ciągu ostatniego dziesięciolecia zostały całkowicie zatarte poprzez nowoczesne, odważne rozwiązania. Połączenia kolorów pozornie niepasujących do siebie, wybór intensywnych, żywych kolorów w kilku skrajnych odcieniach czy wesela monochromatyczne stały się rozwiązaniami odpowiadającymi na potrzeby nowoczesnych Par Młodych.

Menu weselne stało się ważnym wyborem

Kiedyś wybór menu weselnego kończył się na spotkaniu z managerem restauracji i zapytaniem go o polecane dania. Ostatnie 10 lat pokazało ogromną rewolucję w tej materii. Owszem, smak jedzenia weselnego zawsze był ważnym kryterium wyboru danego lokalu, jednak nie przywiązywano aż tak dużej wagi do konkretnych wyborów pozycji menu. Obecnie, Pary Młode przykładają bardzo dużą wagę nie tylko do degustacji weselnej i wyboru właściwych dań, równie ważna jest dla nich prezentacja wizualna potraw a także tworzenie alternatywnych wersji menu dla osób z alergiami pokarmowymi lub dla wegetarian i wegan.

 

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj