Jak wybrać odpowiedni projektor?

Projektor multimedialny to sprzęt, który sprawdza się zarówno w domu, jak i biurze, czy szkole. Na rynku możemy spotkać się z wieloma tego typu urządzeniami, dlatego wybór odpowiedniego może stanowić dla nas nie lada wyzwanie. Jakie cechy definiują dobry rzutnik?

projektor dom praca szkoła sprzęt wyświetlanie rzutnik porady inspiracje zakupy prezenty morele.net

 

Rozdzielczość projektora - co warto wiedzieć?

Projektor to sprzęt, który może cechować się naprawdę zróżnicowaną rozdzielczością. Z jakimi wartościami możemy się spotkać?

  • 1024 × 768;
  • 1280 × 800;
  • 1920 × 1080;
  • 1920 × 1200;
  • 3840 × 2160.

Najlepszym rozwiązaniem okazuje się jednak sprzęt, który może pochwalić się rozdzielczością 1920 × 1200 oraz proporcją 16:10, która dostosuje się do większości obecnie produkowanych filmów. Alternatywą może być sprzęt charakteryzujący się klasycznym Full HD.

Jakie kolory oraz kontrast w projektorze powinniśmy wybrać?

W przypadku, gdy mówimy o kolorach, sprawa jest naprawdę bardzo prosta. Mimo tego, że projektory LCD zapewniają nam dobrze nasycone barwy, to nowa generacja o nazwie DLP pozwala nam na ujrzenie świetnej czerni i kolorystyki obrazu. Warto jednak wspomnieć o tym, że znacznie ważniejsze od samej technologii wyświetlania są te, które odpowiadają za kompatybilność z wieloma przestrzeniami kolorów. Zgodność z REC.709 zapewni nam świetny obraz bez względu na materiał wyjściowy. Z kolei kontrast to parametr, na który warto zwrócić uwagę w przypadku, gdy wybieramy projektor do kina domowego. W takim wypadku nie powinien być on zbyt wysoki. 

Jaka powinna być żywotność źródła światła?

Prawda jest taka, że projektor multimedialny będzie pracował stosunkowo często. W związku z tym należy zwrócić uwagę na koszta eksploatacyjne, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć. Jednym z nich jest oczywiście wymiana zużytego źródła światła. Jak to wygląda? Obecnie coraz lepiej radzą sobie w tej kwestii nieco tańsze propozycje, w których została zaimplementowana lampa wysokociśnieniowa. W przypadku, gdy odpowiednio zoptymalizujemy nasze urządzenie, źródło światło będzie działało do nawet 6 tysięcy godzin. Nie możemy jednak nie wspomnieć o tym, że producenci niektórych modeli zapewniają nam, że ich element będzie funkcjonował przez nawet 15 tysięcy godzin.

Głośniki w projektorze - jak to wygląda?

W większości wypadków projektory wyposażone są w głośniki mono, jednak niekiedy możemy się także spotkać ze sprzętem, w którym zaimplementowano rozwiązanie stereo. Alternatywą dla tego jest oczywiście wyjście audio, do którego możemy podłączyć własne głośniki. Z pewnością będzie to najlepsze rozwiązanie, gdyż te, które montowane są w rzutnikach, bardzo często pozostawiają wiele do życzenia.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj