Jak rozpoznać dobre buty do ślubu? Tajemnice wysokojakościowego obuwia

"Dajcie mi odpowiednie buty, a zawojuję świat" - mawiała Marilyn Monroe.
Pod tym twierdzeniem może się podpisać nie tylko wiele kobiet, ale też chyba wszyscy mężczyźni, którzy poznali komfort i urok wysokogatunkowych butów. Dobre buty są niezbędne, bo zdobią każdy strój lepiej niż biżuteria, nadają charakteru i są dyskretnym sygnałem, że ponad świecidełka cenimy elegancję, jakość i styl.

Porządne buty nie należą do tanich, a ich rozpoznanie "na oko" może być trudne dla laika (nawet kochającego buty głęboką miłością), zwłaszcza wśród panującego blichtru i zalewu produktów o kiepskiej jakości. Jeśli inwestować, to z głową, a żeby poznać dobre jakościowo buty trzeba się na butach odrobinę znać. Dlaczego? Bo tego, co najważniejsze w bucie, przeważnie nie widać na pierwszy rzut oka.

Po pierwsze: podszewka

Czy zwracasz uwagę na podszewkę w bucie? To między innymi wpływa na to, jak Twoja noga czuje się bucie. Najlepsze podszewki są wykonywane ze skóry bydlęcej lub koziej, która jest grubsza i bardziej wytrzymała od powszechnie stosowanej skóry świńskiej. Doświadczeni miłośnicy butów umieją rozpoznać rodzaj skóry użytej przy podszewce, ale nie martw się - dobre miejsce do zakupu butów poznasz też po sprzedawcy, który będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. A powinno ich być sporo!

Po drugie: fach

Większość elementów, które czynią but dobrym, jest ukryta. Co prawda po estetyce smukłej linii porządnego buta widać, że został wykonany według najlepszych standardów sztuki rzemieślniczej, z wykorzystaniem czasochłonnych metod, ale but ma się przecież sprawdzać w boju! Jeśli jest wysokogatunkowy będzie miał trwałe i chroniące stopę podnoski oraz odpowiednio wyprofilowane wkładki na piętę, które są wytrzymałe i odporne na deformacje (tzn. załamanie na pięcie). Istotne jest też to, co dzieje się jeszcze na etapie produkcyjnym, np. technologiczne opracowanie procesu klejenia, dzięki któremu but jest ładny, trwały i odporny.
jak sprawdzić czy buty są dobrej jakości, buty do ślubu, jak dobrać dobre buty jak sprawdzić czy buty są dobrej jakości, buty do ślubu, jak dobrać dobre buty jak sprawdzić czy buty są dobrej jakości, buty do ślubu, jak dobrać dobre buty

Po trzecie: pochodzenie

Najlepsze są buty skórzane, ale skóra skórze nierówna. Najwyżej ceniona jest ta pochodzenia europejskiego, gdzie normy i standardy garbunku są dużo wyższe, niż gdziekolwiek indziej na świecie. Wysokogatunkowa skóra zapobiega powstaniu załamania na podbiciu buta i oddycha, co ułatwia utrzymanie higieny buta - to zwłaszcza ważne, jeśli nastawiasz się na użytkowanie jednej pary przez kilka lat.

jak sprawdzić czy buty są dobrej jakości, buty do ślubu, jak dobrać dobre buty

Po czwarte: zmysły

Jeśli w pierwszym odruchu nauczysz się zwracać uwagę na szczegóły, a nie całokształt, pewne cechy dobrych butów od razu rzucą Ci się w oczy. Dobre jakościowo buty są dobrze wykończone, o równych, eleganckich ściegach, z cholewką uszytą z dokładnością i precyzją cechującą ręczne wykonanie. W przeciwieństwie do butów bardzo budżetowych, sprowadzanych z Azji, polski, wykonany fachowo but z wysokogatunkowej skóry ładnie pachnie. Zwróć tez uwagę na podeszwę i jej łączenie z cholewką - jakiekolwiek zagięcia lub fałdy świadczą o złej technologii klejenia i dyskwalifikują but.

jak sprawdzić czy buty są dobrej jakości, buty do ślubu, jak dobrać dobre buty jak sprawdzić czy buty są dobrej jakości, buty do ślubu, jak dobrać dobre buty

I po piąte: zaufanie

Naprawdę dobre buty to zakup na lata, więc marka na którą się zdecydujesz powinna zasługiwać na zaufanie. Zwróć uwagę na rodzime marki, jak Conhpol, o wieloletnich tradycjach i przywiązaniu do najwyższych standardów produkcji. Jeśli chodzi o obuwie, mamy być z czego dumni: w polskich butach Conhpol chodzą Niemcy, Anglicy, Rosjanie i arabscy szejkowie, dla których napis "made in Poland" to gwarancja jakości. Zakupy u rodzimej - i rodzinnej - firmy dają też bezpieczeństwo staranności wykonania i przyjaznych procedur gwarancyjnych.

sklep conhpol

Marka z tradycją to pewność, że w przypadku pytań lub kłopotów, zawsze jest się do kogo zwrócić. To ważne, bo zakup wysokojakościowych butów może być wyzwaniem, chociaż każdy, kto raz spróbował potwierdzi, że warto je podjąć. Jedno jest pewne - gdy już raz wejdziesz na ścieżkę przygody z obuwiem wysokojakościowym, nigdy z niej nie zawrócisz.

Tekst i zdjęcia: Conhpol
www.conhpolelite.pl

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj