Welon ślubny - jak go przechowywać i prasować? Przydatne wskazówki

Kilka dni przed ślubem, każda Panna Młoda idzie po raz ostatni do salonu mody ślubnej na ostatnią przymiarkę i odbiera swoją suknię oraz - jeśli się na niego zdecydowała- także welon. Do Wielkiego Dnia, suknia ślubna oraz welon muszą zostać odpowiednio przechowane, aby w dniu ślubu cieszyć oko. O tym, jak przechowywać suknię ślubną, pisałyśmy już tutaj, tym razem opowiemy Wam, jak zadbać o welon.

 ślub wesele Panna Młoda welon jak przechowywać welon prasowanie welonu porady inspiracjeZdjęcie  - Cztery Kadry
Suknia ślubna i welon - Anna Sarnowska Studio


Jak przechowywać welon przed ślubem?

Odpowiednie przechowywanie welonu jest równie ważne, jak zadbanie o suknię ślubną przed Wielkim Dniem- jeśli nie uchronisz swojego stroju przed słońcem i pomięciem, możesz dołożyć sobie niepotrzebnego stresu w postaci prasowania i parowania zagnieceń, usuwania odbarwień od słońca lub innych zniszczeń. By tego uniknąć, podpowiadamy, jak się zatroszczyć o welon ślubny. Przechowuj swój welon w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, bez ekspozycji na promienie słoneczne ale i także wilgoć - przechowany w nieodpowiednich warunkach welon może się w najlepszym wypadku zmiąć, w najgorszym - odbarwić bądź skurczyć. Najlepszym sposobem na welon bez zagnieceń, jest powieszenie go na wieszaku w pokrowcu, wybierając możliwie najwyższe miejsce tak, by nie stykał się z innymi rzeczami i mógł swobodnie zwisać. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz spakować swój welon do pudełka lub pokrowca, jednak wcześniej powinnaś owinąć go papierem, aby zmniejszyć ryzyko zagnieceń i uszkodzeń mechanicznych. 

Jak bezpiecznie rozprasować zagniecenia na welonie?

Jeśli udało ci się przechowywać welon zwieszony, powinnaś uniknąć mocnych zagnieceń, jednak jeśli byłaś zmuszona go złożyć, na pewno będzie wymagał dobrego wyprasowania. Materiał, z jakiego wykonany jest welon jest bardzo delikatny, dlatego prasowanie powinno się odbywać z największą starannością i uwagą. Tradycyjne żelazko poradzi sobie z wyprasowaniem, jednak nieodpowiednia temperatura może spalić materiał, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie użycie parownicy. Nim przystąpisz do prasowania, upewnij się, że nie jest ona ubrudzona kamieniem, aby nie poplamić welonu. Nie masz parownicy? Nic straconego - z pomocą przyjdzie... gorąca woda! Wystarczy, że powiesisz welon w zamkniętej łazience, a do wanny lub prysznica napuścisz bardzo gorącą wodę - powstała w tej sposób para naturalnie rozprostuje zagniecenia na materiale. 

W przypadku welonu zdobionego koronką i naszywanymi aplikacjami, użycie pary może być niewystarczające i w takim wypadku należy użyć nacisku oraz klasycznego żelazka. Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia materiału przez stopę żelazka, warto takie elementy prasować pod przykryciem z chusteczki z naturalnego materiału. 

W uniknięciu niechcianych zagnieceń pomoże także założenie welonu bezpośrednio przed ceremonią - jazda w aucie już z welonem może spowodować jego zmięcie, więc lepiej zaczekać z jego włożeniem na moment przed ceremonią. 

Jak zabezpieczyć welon po ślubie i weselu?

Jeśli planujesz sprzedać swój ślubny strój, po ceremonii warto zadbać o jego odpowiednie przechowywanie. Możesz skorzystać z profesjonalnego serwisu w salonie mody ślubnej, który naprawi ewentualne uszkodzenia i odpowiednio zabezpieczy zarówno suknię, jak i welon lub samodzielnie się nim zająć. Jeśli welon jest uszkodzony lub poplamiony, lepiej zostawić jego odświeżenie specjalistom, jednak jeśli wszystko z nim w porządku, możesz spakować go do pokrowca lub pudełka. W przypadku pudełka, pamiętaj, aby każdą warstwę złożonego welonu przełożyć naturalnym papierem do pakowania, który zabezpieczy materiał przed ewentualnymi odbarwieniami oraz wpływem światła słonecznego. Idealne warunki do przechowywania welonu to szczelne pudełko i miejsce suche, poza zasięgiem promieni słonecznych - właściwie, każde pomieszczenie w domu poza strychem czy piwnicą będzie w porządku.

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj