Jak wybrać druhnę, kto może nią zostać?
Główną rolą i odpowiedzialnością druhen jest pomoc w przygotowaniach do ślubu, przygotowanie wieczoru panieńskiego oraz pomoc podczas ceremonii i wesela. Specjalne zadania to najczęściej spisywanie listy prezentów, dbanie o wszystkich gości na weselu, rozliczenie kosztów i sprawdzenie rachunków, gdy świeżo upieczona para młoda rozkoszuje się już podróżą poślubną.
Druhny pomagają Pannie Młodej wybrać suknię, dodatki, fryzury dla niej i dla siebie. To one powinny pomóc w dokonaniu wyborów najbardziej korzystnych, a Panna Młoda nie powinna obruszać się w przypadku krytycznych, ale konstruktywnych uwag. Podczas ceremonii kroczą tuż za Panną Młodą lub stoją orszakiem przy ołtarzu. Pilnują prawidłowego ułożenia sukni Panny Młodej w kościele, a w trakcie oczepin jedna, najważniejsza lub najbliższa sercu odpina welon Panny Młodej. Druhny mają również wpisaną w rolę opiekę nad kwiatami wręczonymi Parze Młodej, przekazanie prezentów i dopilnowanie porządku składania życzeń i gratulacji.
Bardzo dobrze, kiedy w ubiorze każdej z pań jest ten sam motyw przewodni: ozdób, bukietów czy dodatków. Najlepiej kiedy decydują się na ten sam kolor, a nawet krój sukienki. To dość trudne zadanie, bo ciężko dobrać sukienkę w kroju pasującą wysokiej szczupłej blondynce i niskiej korpulentnej brunetce. Dlatego najłatwiej wybrać albo ten sam kolor i rodzaj tkaniny albo postawić na prosty ołówkowy krój, ewentualnie zmieniając długość sukienki w zależności od atutów figury. Najważniejsze, by wybrać sukienki tak, żeby każda druhna czuła się dobrze i elegancko. Mogą być w jednakowej formie albo indywidualnym stylu każdej z pań. Nie można zapominać też o tym, by ubrania druhen dopełniały całość stylizacji Panny Młodej.
Najpopularniejsze kolory to żółty, blado różowy, kremowy i czerwony. Spotyka się też odcienie szarości, mięty, fioletu oraz turkusu. Zasady, którymi należy się kierować przy wyborze koloru, zależą od pory roku. Jeśli to wiosna czy lato - sukienki powinny być jasne lub pastelowe. W przypadku ślubów jesienno-zimowych zaleca się ciemniejsze barwy: zielone, nasycone turkusowe czy granatowe. Ważna też jest godzina zaślubin. Przyjmuje się, że w przypadku ślubów w ciągu dnia sukienki powinny być jaśniejsze, a wieczorne zaślubiny charakterem wymuszają kolory sukienek wieczorowych, a więc ciemniejsze.
Ostatnią wskazówką, na którą należy zwrócić uwagę, jest budowa ciała. Materiały połyskujące dodają kilogramów, ciemne często nie są twarzowe przy bladych karnacjach. Szukajmy więc optymalnych rozwiązań. Najmodniejsze w tym sezonie są odcienie zieleni, popularna mięta i wszelakie odcienie żółtego. Z chwilą nadejścia jesieni kolory przejdą w swoje ciemniejsze odpowiedniki.
Kolejnym wymogiem jest utrzymanie zasad dress code. Jeśli wesele jest w mocno oficjalnym charakterze, zaleca się kolory ciemniejsze. W przypadku mniej oficjalnej ceremonii kolory mogą być jaśniejsze. Ulubionym amerykańskim kolorem jest róż. Polki chętniej wybierają ciepłe pastele. Jeśli zaślubiny lub wesele odbywają się w ogrodzie, druhny mogą mieć sukienki w kolorach ziemi – od żółtych i zielonych po brązowe lub złote. W przypadku ślubów na plaży dobrym wyborem koloru sukienki jest kolor współgrający z barwą piasku. Wybiera się zwykle delikatne beże lub też kontrastowe niebieskości.
Tekst: Redakcja abcslubu.pl
Fot: Agnieszka Cudak / www.agacudak.com