Druhny na ślubie - ich zadania i obowiązki oraz moda dla druhen

Druhny to zwykle rodzina Panny Młodej i jej najbliższe przyjaciółki. Ich liczba zależna jest od wyboru Panny Młodej. Podaje się, że maksymalna liczba to 12. Najczęściej to trzy, cztery lub pięć pań będących podporą dla Panny Młodej w dniu ślubu, jak i w czasie przygotowań. Druhny mogą być pannami lub mężatkami i nie ma ograniczeń wiekowych. Dziewczynki między 8 a 16 rokiem życia, jeżeli zostają wybrane, zwane są druhenkami.

 druhna, druhny na ślubie, obowiązki druhny

Jak wybrać druhnę, kto może nią zostać?


Główną rolą i odpowiedzialnością druhen jest pomoc w przygotowaniach do ślubu, przygotowanie wieczoru panieńskiego oraz pomoc podczas ceremonii i wesela. Specjalne zadania to najczęściej spisywanie listy prezentów, dbanie o wszystkich gości na weselu, rozliczenie kosztów i sprawdzenie rachunków, gdy świeżo upieczona para młoda rozkoszuje się już podróżą poślubną.

ślub w plenerze, zadania druhnyślub w plenerze, druhny na ślubie

Druhny pomagają Pannie Młodej wybrać suknię, dodatki, fryzury dla niej i dla siebie. To one powinny pomóc w dokonaniu wyborów najbardziej korzystnych, a Panna Młoda nie powinna obruszać się w przypadku krytycznych, ale konstruktywnych uwag. Podczas ceremonii kroczą tuż za Panną Młodą lub stoją orszakiem przy ołtarzu. Pilnują prawidłowego ułożenia sukni Panny Młodej w kościele, a w trakcie oczepin jedna, najważniejsza lub najbliższa sercu odpina welon Panny Młodej. Druhny mają również wpisaną w rolę opiekę nad kwiatami wręczonymi Parze Młodej, przekazanie prezentów i dopilnowanie porządku składania życzeń i gratulacji.

druhny na ślubie, zadania druhen, obowiązki druhendruhny na ślubie, zadania druhen, obowiązki druhendruhny na ślubie, zadania druhen, obowiązki druhen
Bardzo dobrze, kiedy w ubiorze każdej z pań jest ten sam motyw przewodni: ozdób, bukietów czy dodatków. Najlepiej kiedy decydują się na ten sam kolor, a nawet krój sukienki. To dość trudne zadanie, bo ciężko dobrać sukienkę w kroju pasującą wysokiej szczupłej blondynce i niskiej korpulentnej brunetce. Dlatego najłatwiej wybrać albo ten sam kolor i rodzaj tkaniny albo postawić na prosty ołówkowy krój, ewentualnie zmieniając długość sukienki w zależności od atutów figury. Najważniejsze, by wybrać sukienki tak, żeby każda druhna czuła się dobrze i elegancko. Mogą być w jednakowej formie albo indywidualnym stylu każdej z pań. Nie można zapominać też o tym, by ubrania druhen dopełniały całość stylizacji Panny Młodej.

Najpopularniejsze kolory to żółty, blado różowy, kremowy i czerwony. Spotyka się też odcienie szarości, mięty, fioletu oraz turkusu. Zasady, którymi należy się kierować przy wyborze koloru, zależą od pory roku. Jeśli to wiosna czy lato - sukienki powinny być jasne lub pastelowe. W przypadku ślubów jesienno-zimowych zaleca się ciemniejsze barwy: zielone, nasycone turkusowe czy granatowe. Ważna też jest godzina zaślubin. Przyjmuje się, że w przypadku ślubów w ciągu dnia sukienki powinny być jaśniejsze, a wieczorne zaślubiny charakterem wymuszają kolory sukienek wieczorowych, a więc ciemniejsze.

druhny na ślubie, zadania druhen, obowiązki druhendruhny na ślubie, zadania druhen, obowiązki druhen
Ostatnią wskazówką, na którą należy zwrócić uwagę, jest budowa ciała. Materiały połyskujące dodają kilogramów, ciemne często nie są twarzowe przy bladych karnacjach. Szukajmy więc optymalnych rozwiązań. Najmodniejsze w tym sezonie są odcienie zieleni, popularna mięta i wszelakie odcienie żółtego. Z chwilą nadejścia jesieni kolory przejdą w swoje ciemniejsze odpowiedniki.
Kolejnym wymogiem jest utrzymanie zasad dress code. Jeśli wesele jest w mocno oficjalnym charakterze, zaleca się kolory ciemniejsze. W przypadku mniej oficjalnej ceremonii kolory mogą być jaśniejsze. Ulubionym amerykańskim kolorem jest róż. Polki chętniej wybierają ciepłe pastele. Jeśli zaślubiny lub wesele odbywają się w ogrodzie, druhny mogą mieć sukienki w kolorach ziemi – od żółtych i zielonych po brązowe lub złote. W przypadku ślubów na plaży dobrym wyborem koloru sukienki jest kolor współgrający z barwą piasku. Wybiera się zwykle delikatne beże lub też kontrastowe niebieskości.

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Fot: Agnieszka Cudak / www.agacudak.com

Oceń ten artykuł
(1 głos)

3 komentarzy

  • Link do komentarza Justyna073@tlen.pl niedziela, 25 luty 2018 07:59 napisane przez Justyna073@tlen.pl

    Myślę że to coraz częstsze. Ja 22 września będę druhną wraz z sześcioma innymi dziewczynami. Będzie wspaniale

  • Link do komentarza Olala88 środa, 13 grudzień 2017 10:04 napisane przez Olala88

    do: sandra - a właśnie że guzik prawda! W ciągu ostatniego roku miałam 8 wesel i na 5 z nich Panna Młoda miała więcej niż jedną druhnę - jedna nawet miała ich 7, podobnie jak mąż drużbów! Po prostu przychodzi taki moment, kiedy moda z zachodu dociera i do nas. Oczywiście, nikt Ci nie każe wybierać tylu druhen, ale nie generalizuj. ;)

  • Link do komentarza sandra.ma.psa@gmail.com wtorek, 12 grudzień 2017 12:19 napisane przez sandra.ma.psa@gmail.com

    Czegoś durniejszego jeszcze nie czytałam. To jest Polska. Piszecie dla Polaków. Tu nikt nie bierze 12 druhen. Baa, nawet 5.

Skomentuj