Paryż – miasto zakochanych

Paryż – stolica poezji i malarstwa, muzyki i architektury, miłości i nienawiści. Zakątek często wybierany przez Nowożeńców na spędzenie miesiąca miodowego.

Idealny dla tych, którzy kochają romantyczny klimat i dla tych, którzy lubią zwiedzać. Każdy odnajdzie w Paryżu coś dla siebie.


Dla miłośników sztuki, Paryż to istny raj – skarbiec muzeów, bibliotek, księgarni. Posiada najbogatsze i najważniejsze muzeum na świecie, jakim jest Luwr. To tutaj można odnaleźć najcenniejsze dzieła sztuki starożytnej i nowożytnej. Nad wszystkimi zbiorami króluje oczywiście osławiona, tajemniczo uśmiechnięta Mona Lisa. Dzieł sztuki nowoczesnej należy poszukać w Centre Pompidou – ośrodku kulturalnym, na który składają się dział sztuki współczesnej oraz główna biblioteka Paryża. Budynek jest nietuzinkowy, zachwyca niesamowitą konstrukcją. Wszystkie wewnętrzne instalacje zostały umieszczone na zewnątrz i pomalowane na różne kolory. Architektura budynku zupełnie odbiega od przyzwyczajeń Francuzów do tradycyjnego budownictwa i tym się właśnie wyróżnia – zaskakuje i robi niezwykłe wrażenie. W środku można z bliska zetknąć się z surrealizmem, kubizmem, ekspresjonizmem. Dla tych, którzy preferują nieco subtelniejsze kierunki w sztuce pozostaje Muzeum d'Orsay mieszczące zbiory impresjonistów.


Paryż to miasto ukochane przez filmowców i fotografów. To tutaj powstało mnóstwo sławnych dzieł filmowych. Może warto podążyć śladami bohaterów ulubionego filmu, odkryć zakochany Paryż czy rozszyfrować kod Leonarda da Vinci.


Komu obce są muzea i ma ochotę poleniuchować, może się wybrać nad Sekwanę. W lecie brzegi rzeki zamieniają się w miejskie plaże. Władze miasta, aby dać wytchnienie mieszkańcom Paryża, wysypują tony piasku. Cała otoczka w postaci sadzonych palm, leżaków, parasoli czy sprzętu do pływania, tworzy w mieście wakacyjny klimat i daje namiastkę tropikalnych plaż. Swobodnie można wypocząć w letnie popołudnie, podziwiając monumentalną Notre Dame – jedną z najpiękniejszych gotyckich katedr Europy


Dobrym pomysłem na Paryż jest także wędrówka od kawiarni do kawiarni. W stolicy Francji jest ich mnóstwo – jedna lepsza od drugiej. Wspaniale jest przysiąść w ogródku na rogu ulicy i delektować się croissantem – najsłynniejszym paryskim czekoladowym rogalikiem. Rozkoszować się piękną architekturą, pochłaniać niepowtarzalny klimat Paryża i słuchać języka miłości – cóż więcej potrzeba do szczęścia zakochanym?


W Paryżu nigdy nie nudzą się spacery po Polach Elizejskich i co dzień zmieniające się kolorowe wystawy butików. Wspinaczka na wzgórze Montmartre, niegdyś ulubione miejsce cyganerii artystycznej, i odwiedziny słynnego cmentarza pozostawią wiele niezapomnianych wrażeń. To tam spoczywają wielcy malarze, pisarze i artyści. Będąc w okolicach wzgórza koniecznie trzeba zobaczyć owiany sławą Moulin Rouge. Oświetlona na czerwono architektura kabaretu i słynny czerwony młyn najlepsze wrażenie robią nocą.


Paryż nie mógłby istnieć bez Wieży Eiffla – wielkiego symbolu Francji. Paryżanie uznali tę konstrukcję za najbrzydszą na świecie, dziś trudno jednak wyobrazić sobie miasto bez niej. Z trzech poziomów galerii rozciąga się wspaniały widok na miasto. Przy dobrej widoczności z wysokości 300 m można obejrzeć okolicę w promieniu 90 km.


Wybierając Paryż na poślubną podróż, grzechem byłoby nie skosztować kuchni francuskiej, podobno jednej z najlepszych na świecie. Żabie udka, sery, wina, ślimaki i oczywiście delikatne chrupiące croissanty to niepowtarzalna mieszanka francuskich smaków.


Paryż to jednak coś więcej niż specyficzna kuchnia, wyjątkowe zabytki, romantyczna aura – to miasto nie poddające się jakiejkolwiek definicji. Każdy odnajduje w nim jakiś kawałeczek dla siebie. Faktem jest, że stolica Francji jak magnes przyciąga zakochane pary. Warto rozpocząć nową drogę życia z Paryżem w tle, cieszyć się sobą w urokliwych romantycznych zakątkach i odnaleźć kawałek przestrzeni tylko dla dwojga.

Autor: Katarzyna Patulska / Redakcja portalu abcslubu.pl

Fotografie: Michał Zubrzycki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj