Usatysfakcjonowani będą zarówno zwolennicy aktywnego wypoczynku, jak i miłośnicy historii i zwiedzania. Samo usytuowanie kraju na styku dwóch kontynentów, Europy i Azji, oferuje turyście niesamowite bogactwo orientalnych zabytków, pięknych plaż i niesamowitej przyrody oraz mnóstwo atrakcji.
|
Turcja jest krajem aż czterech mórz, gdyż od północy otacza ją Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne – nazywane w języku tureckim Morzem Białym. Wybierając Republikę Turcji na swoją podróż poślubną, warto zwrócić uwagę na jej najważniejsze ośrodki turystyczne, znajdujące się głównie nad wybrzeżem Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego, czyli Stambuł, Kapadocję, oraz na zabytki kultury antycznej: Troję, Milet, Aspendos, Efez, Hierapolis, Pergamon, Izmir, Side.
|
Jeśli oczekiwania młodych małżonków co do spędzenia urlopu są takie same, pozostaje tylko cieszyć się wspólnymi wakacjami. Czasem jednak muszą oni pogodzić drobne różnice i aby oboje byli w pełni zadowoleni z wyjazdu, powinni wcześniej zaplanować tryb swojego wypoczynku. Z uwagi na ogrom możliwości, jaki oferuje Turcja, nie będzie z tym najmniejszego problemu.
Turystyka na spokojnie
Turyści, którzy przyjadą do tego malowniczego kraju, chcąc odpocząć fizycznie i pozwiedzać, powinni zacząć swoją podróż od poznania wszelako rozumianej historii kraju. W tym celu warto wybrać się do licznych, zwłaszcza w większych miastach, muzeów. Godne polecenia są: Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Stambule, Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze, Muzeum Antalyi z kolekcją rzymskich mozaik, Muzeum Archeologii Podwodnej w Bodrum oraz bogate w zbiory Muzeum Etnograficzne i Muzeum Archeologiczne w Izmirze. Następnie spacerując, nie tylko w najbliższej okolicy, można zobaczyć na własne oczy, ile z tych zabytków przetrwało do dnia dzisiejszego.
|
A starożytnych miast, czy raczej ich pozostałości, jest naprawdę wiele. W najciekawszych miejscach można obejrzeć wspaniałe budowle z okresu klasycznego, starożytne inskrypcje i zabytkowe mozaiki. Jedne z najciekawszych pozostałości po wcześniejszych cywilizacjach znajdują się w Aphrodisiasie, Didymie, Efezie, Hierapolisie czy Termassosie. Można także przejść szlakiem z Fethiye do Oludenizu przez Kayakoy, zwiedzając wymarłe greckie miasto z czasów osmańskich. Interesujący jest również dłuższy szlak Lyciański, prowadzący wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego z Oludenizu do wspomnianej wcześniej Antalyi. Nie można też ominąć meczetów, ponieważ w dużej mierze to właśnie one nadają tej niezwykłej części Europy swoisty charakter. W ich poszukiwaniu warto wybrać się do Suleymaniye, Rustem Pasa, Błękitnego Meczetu w Stambule, Edirne, Bursy oraz oddalonego od tras wycieczkowych Ulu Camii, w pobliżu Sivasu. Należy pamiętać o panujących w Turcji obyczajach, przede wszystkim religijnych, które nakazują m.in. zdejmowanie obuwia przed wejściem do świątyni czy zakrycie ramion, nóg oraz głów przez kobiety.
|
Na liście zwiedzania powinna się znaleźć także: bajeczna Kapadocja, ze swoimi skalnymi domostwami, gdzie niektóre domy formą przypominają kominy i grzyby, a inne, nawet piętrowe – szwajcarski ser. Kolejnym romantycznym miejscem jest Dolina Motyli, która swoją egzotyką i pięknem zapiera dech w piersiach. Miejsca te dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń, są wyjątkowo piękne i godne uwiecznienia. Dlatego też wybierając się tam, warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, aby po podróży móc wracać myślami do tych cudownych chwil.
|
![]() |
Kiedy zmęczą nas piesze wycieczki, możemy się zrelaksować podczas rejsu wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego lub Śródziemnego czy też w łaźniach tureckich (hamam), których jest tu pod dostatkiem. Oferują one niezapomniane przeżycia kąpielowe w otoczeniu zabytkowych budynków, nierzadko jeszcze z czasów osmańskich.
Spragnieni wrażeń
Innym z interesujących letnich szaleństw są sporty wodne, takie jak nurkowanie, spływy kajakowe czy surfing. W przejrzystych i ciepłych wodach Morza Śródziemnego i Egejskiego można podziwiać wiele gatunków ryb i roślin wodnych, a w niektórych miejscach, znanych zawodowym nurkom, można zobaczyć bajecznie porośnięte wraki łodzi. Turyści, którzy chcą przeżyć coś więcej, mogą spróbować surfingu. To sport ekstremalny, wymagający odpowiedniego przygotowania, ale w miejscowościach nadbrzeżnych jest wiele szkółek uczących podstawowych umiejętności pływania na desce. Najlepszą porą na tego typu atrakcje jest październik, ponieważ woda bywa wtedy najcieplejsza a często jej temperatura jest wyższa od temperatury powietrza.
![]() |
![]() |
Jeśli nowożeńcy zdecydowanie wolą ląd, na pewno zachwycą ich widoki, które mają w swoim posiadaniu zarówno tureckie wyżyny, jak i niziny. Na romantyczne wieczorne wędrówki warto wybrać się do Doliny Kapadocji o niesamowitym, surrealistycznym krajobrazie. Natomiast idealnym miejscem na górskie wędrówki są Góry Pontyjskie. Nierzadko odwiedzane są także, w ramach wycieczek organizowanych przez biura podróży z Alanyi lub Side, wodospady Kursunlu w malowniczym parku położonym na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
Jeśli nowożeńcy chcieliby poznać bliżej miejskie życie i zajrzeć do tureckich lokali, będą mieli w czym wybierać. Pubów, restauracji i barów jest tu w bród, trudniej z kolei znaleźć dyskoteki, choć ze względu na turystów w ostatnich latach znacznie ich przybyło. Choć Turcy są towarzyscy, alkohol rzadko spotykany jest na ich stolikach. Gdziekolwiek się pójdzie, można natomiast napić się herbaty, Turcy piją ją wszędzie. Czaj, pity z małych filiżanek na biało-czerwonych spodkach, podawany jest z kostką cukru, którą macza się w herbacie a następnie zjada. Naród słynie z sympatii do odwiedzających oraz pozytywnego nastawienia do otoczenia, dlatego też idący przez miasto turysta często zapraszany jest na czaj, którego nie powinien – zgodnie z tradycją – odmówić.
Esencja Turcji
Bez względu na to, w jaki sposób chcemy spędzić wymarzony urlop w Turcji, koniecznie trzeba odwiedzić targi i pokosztować tureckich potraw. Handlarze z bazarów dostarczą nam rozmaitych wrażeń, zarówno smakowych, jak i zapachowych. Również widok często gestykulujących i rozkrzyczanych w ferworze handlu Turków na pewno zapisze się w pamięci. Tutaj warto pamiętać, że każda cena wywoławcza jest do zbicia. Handlarze mocno zawyżają ceny, ale turyści, którzy potrafią się targować, mogą zapłacić za pamiątki nawet 30% proponowanej na początku ceny.
Na targowisku najlepiej wybierać to, co w Turcji jest charakterystyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o potrawy. Najbardziej znanym i największym jest bazar w Stambule, gdzie możemy nabyć niemal wszystko, a wśród tego bogactwa gotowe, także ciepłe posiłki lub najrozmaitsze produkty do ich stworzenia. Nie warto jednak omijać mniejszych targowisk, które obfitują w świeże egzotyczne warzywa i owoce oraz ryby. Najczęściej spożywanymi daniami Turków jest yogurt corbasi (zupa jogurtowa z ryżem i nasionami roślin strączkowych), levrek pilakisi (gulasz z okonia morskiego, cebuli oraz ziemniaków przyprawiony czosnkiem) oraz firinda manti (pierożki z mięsem). Najbardziej popularnymi deserami w tym kraju są puddingi jak: fırın sütlaç (ryżowy), kazandibi (karmelkowy), asure (pudding z ponad czterdziestu składników), baklava (kruche ciasto z orzechami włoskimi lub ziemnymi nasączane miodem) lub kadayif (rozdrobnione ziarna zbóż i orzechy w miodzie).
|
W cukierniach można często spotkać oryginalny, bardzo słodki przysmak zwany pismaniye, który wyglądem przypomina watę cukrową. Wytwarzany jest z mąki pszennej, masła i cukru, z dodatkiem wanilii, a czasami i pistacji lub kakao.
Ciężko ogarnąć w czasie krótkiego urlopu całe to bogactwo wrażeń. Jednak przebywając w Turcji zaledwie kilka czy kilkanaście dni, łatwo zachłysnąć się jej urokiem na tyle mocno, aby chcieć tam powrócić i odkrywać ją na nowo.
WAŻNE INFORMACJE:
Stolica: Ankara
Waluta/Ceny: lira turecka ,1 TRY = 1,80 zł.
Przykładowe ceny: chleb – ok.3zł, woda mineralna – 2zł-3zł, jogurt – 4zł-6zł, lampka wina – 5zł-6zł, kebab – 4zł-8zł
Sezon turystyczny: Szczyt sezonu w Turcji przypada na okres od końca czerwca do końca sierpnia. Wtedy też temperatury powietrza oscylują między 35°C a 40°C. Najchłodniej natomiast jest od grudnia do marca. Klimat jest dosyć przyjazny, a słońce świeci ok. 300 dni w roku!
Język: Turcy porozumiewają się przede wszystkim w języku tureckim, znacznie rzadziej arabskim i kurdyjskim. Jednak ze względu na dobrze rozwiniętą turystykę w porozumieniu się z tubylcami powinna również wystarczyć znajomość języka angielskiego.
Magazyn WESELE Autor tekstu: Agata Kłosek, Magazyn Wesele
Fotografie: Magazyn WESELE / Biuro Radscy ds.Kultury i Turystyki Ambasady Turcji