Praktyczne porady na podróż poślubną lub wymarzony urlop

Choć zima za oknem trzyma, większość z nas planuje swoje wakacje właśnie teraz, a przyszli małżonkowie swoją wyjątkową podróż poślubną.

Jak zwykle skupiamy się na tym, gdzie pojechać i jakie atrakcje wybrać, a zapominamy o sprawach praktycznych, jak np. data ważności dokumentów podróży, konieczności wykupienia wiz w niektórych krajach, wykonania dodatkowych szczepień, a także obyczajach kraju docelowego, a jest to równie ważne, co kierunek naszej wymarzonej wycieczki.


By Wasza podróż poślubna bądź urlop odbyły się bez przykrych niespodzianek, podajemy kilka praktycznych informacji, które ułatwią Wam odpowiednie przygotowanie się do podróży.


Przed wykupieniem wycieczki należy sprawdzić datę ważności paszportu. Zazwyczaj powinien być on ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty powrotu do Polski, lecz jest to uzależnione od danego kraju. Więcej informacji na http://alventustravel.pl/wizy-i-paszporty


W niektórych krajach należy wykupić wizę.
W Turcji i Egipcie wizę kupuje się na lotnisku, po wypełnieniu odpowiedniego druku. Osoby, które w trakcie wypoczynku nie zamierzają opuszczać Półwyspu Synaj (Egipt - Sharm El Sheikh, Taba, Nuweiba, Dahab) mogą skorzystać z bezpłatnej wizy SINAI ONLY.

UWAGA! Decydując się na wizę SINAI ONLY nie można skorzystać z następujących wycieczek: do Kairu i Luxoru, do kolorowego kanionu, na Ras Mohammed (drogą lądową), do Hurghady, na rejs statkiem po Nilu oraz do klasztoru Św. Katarzyny. Osoby udające się na wycieczkę objazdową do Jordanii, Syrii lub Izraela mogą skorzystać z wizy SINAI ONLY, a w przypadku chęci skorzystania z w/w wycieczek, powyższą wizę mogą wykupić przy powrocie do Egiptu z wycieczki objazdowej (chętni muszą zgłosić ten fakt rezydentowi podczas spotkania informacyjnego). Ważne jest aby pamiętać, że decydując się na wizę SINAI ONLY nie będzie możliwości wykupienia normalnej wizy podczas pobytu. Aby otrzymać wizę SINAI ONLY pobyt na Synaju nie może trwać dłużej niż 14 dni.

Aktualne informacje dotyczące przepisów paszportowych i wizowymi obowiązujących w kraju docelowym wycieczki można znaleźć na www.msz.gov.pl

Kolejna ważna sprawa to obyczaje kraju docelowego. Warto zapoznać się z charakterystyką i zwyczajami panującymi w kraju, do którego jest planowany wyjazd. Więcej informacji w przewodnikach na http://alventustravel.pl/przewodnikiWybierając się w podróż do egzotycznych krajów należy także pamiętać o obowiązkowych szczepieniach przed wyjazdem. Zaszczepić się można w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Lista obowiązkowych szczepień na http://alventustravel.pl/szczepienia


Co warto zabrać ze sobą:

• odpowiednia garderoba – warto wziąć pod uwagę specyfikę kulturową i klimatyczną danego kraju i tak na przykład wybierając się do państw islamskich, arabskich, czy nawet chrześcijańskich, należy bezwzględnie pamiętać, aby w miejscach kultu religijnego być odpowiednio ubranym, najbardziej odpowiednim strojem jest koszula z zakrytymi ramionami, dla mężczyzn długie spodnie, a dla kobiet spódniczki zakrywające kolana oraz buty z zakrytymi palcami i piętami;

• nakrycie głowy – warto zabrać, gdy wybieramy się do kraju o ciepłym klimacie, aby uchronić się przed udarem słonecznym;

• klapki pod prysznic oraz obuwie na plażę (plaże kamieniste, żwirowe lub z jeżowcami) oraz wygodne obuwie na co dzień;

• kosmetyki i farmaceutyki: kosmetyki do opalania z odpowiednim faktorem, środki przeciwbólowe, także tabletki na ból gardła (częsta przypadłość w klimatyzowanych hotelach i autokarach), leki przeciw przeziębieniom jak aspiryna, fervex, gripex, woda utleniona w żelu, aerozol do mycia rąk (dostępny w aptekach), maść na odciski, środki przeciw komarom i innym owadom, nasączone chusteczki do odświeżenia dłoni i twarzy w czasie podróży, plastry;

• przydatne drobiazgi: okulary przeciwsłoneczne, budzik turystyczny, lornetka, aparat fotograficzny z zapasowymi bateriami i kartą pamięci, plecak lub małą torbę, scyzoryk, igła i nici, rozmówki lub słownik, adapter (jeśli występuje inny typ napięcia w gniazdkach), maska do nurkowania z rurką.

Porady zdrowotne w trakcie urlopu

W przypadku konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej należy przekazać informację recepcji hotelowej i skontaktować się z rezydentem. Zazwyczaj przy kwocie 100-150 euro lub dolarów należy liczyć się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów na miejscu, np. wizyta lekarska, realizacja recepty. Koszty te firma ubezpieczeniowa zwraca po powrocie do kraju (wszystkie szczegóły zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), dlatego ważne jest, aby zachować wszystkie rachunki i po powrocie do kraju zgłosić żądanie do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów.

Często podczas pobytu w Egipcie turyści cierpią na zaburzenia żołądkowo-jelitowe związane ze zmianą flory bakteryjnej. Lekarze zalecają, by kilka tygodni przed planowanym wyjazdem zacząć zażywać regularnie lakcid. Najskuteczniejszym lekiem na tzw. zemstę faraona jest ANTINAL (czyli nifuroksazyd), dostępny w egipskich aptekach w cenie 5 funtów egipskich (ok. 7,50 PLN).

Odprawa na lotnisku

Odprawa rozpoczyna się dwie godziny przed planowaną godziną odlotu. Ze względów bezpieczeństwa na wszystkich lotniskach prowadzone są wzmożone kontrole pasażerów, co wydłuża czas odprawy. Dlatego ważna jest punktualność. Osoby, które nie stawią się na zbiórkę, mogą stracić prawo do dalszych świadczeń. Ostre narzędzia jak nożyczki, pilniczki, żyletki należy spakować do bagażu podstawowego, a nie podręcznego. Osoby pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających i zachowujące się agresywnie, mogą nie być wpuszczone na pokład samolotu.


Ważne!!!

Dotyczy szczególnie Panny Młodej. Często podróż poślubną Para Młoda planuje jeszcze przed ślubem, bądź otrzymuje wycieczkę jako prezent. Należy pamiętać, aby nazwisko w paszporcie było takie samo, jak na bilecie lotniczym! Jeśli Wasza podróż przypada zaraz po ślubie najczęściej Panna Młoda nie zdąży wymienić dokumentów. Jednakże życie pisze różny scenariusz i nasz miesiąc miodowy odkładamy na później. Należy zwrócić uwagę na zgodność nazwisk w tych dokumentach. Dla zapominalskich jest rozwiązanie - na lotnisku można przepisać bilet na inne nazwisko, ale niepotrzebnie naraża to Młodą Parę na dodatkowe koszty, więc warto pamiętać, aby nazwisko w paszporcie było takie samo, jak na bilecie lotniczym.

Bagaż

W zależności od typu samolotu dopuszczalna waga bagażu podstawowego na osobę wynosi 15-20 kg + 5 kg bagażu podręcznego, w zależności od typu samolotu i przewoźnika. Za każdy kg bagażu powyżej limitu pasażer ponosi dodatkową opłatę.


Walizka powinna być dobrze zabezpieczona za pomocą kłódki, zamka szyfrowego, można także zafoliować bagaż, a także zaznaczyć walizkę jakimś widocznym dodatkiem wyróżniającym walizkę np. wstążką, gdyż ułatwi to odnalezienia własnego bagażu na pasie transmisyjnym. Walizka powinna mieć zawieszoną zawieszkę z nazwiskiem i imieniem oraz danymi teleadresowymi. W bagażu podręcznym nie mogą znajdować się ostre i szpiczaste przedmioty (noże, nożyczki, pilniczki, pensety, żyletki, śrubokręty), narzędzia udarowe, broń wszelkiego rodzaju, a także elementy które mogłyby zostać uznane za niebezpieczne.

Do bagażu podręcznego warto zapakować wartościowe przedmioty jak laptopy, aparaty fotograficzne, kamery, konsole do gier, odtwarzacze muzyki itp.

W przypadku zagubienia lub uszkodzenia bagażu należy zgłosić ten fakt natychmiast pracownikom lotniska, wypełniając koniecznie formularz PIR (Property Irregularity Report).

Podczas pakowania bagażu podręcznego radzimy pamiętać, że:

• dozwolone jest przewożenie tylko niewielkich ilości płynów w bagażu kabinowym lub w osobistej torebce - niezależnie od kierunku podróży;

• płyny przewożone w bagażu kabinowym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową i zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna o wymiarach 22 cm/15 cm), które powinny być dostępne w portach lotniczych;

• bez zmian pozostają zasady dotyczące przewozu płynów (np. perfum, alkoholi) zakupionych w sklepach położonych na lotnisku za punktem kontroli kart pokładowych. Jeśli zakupiony towar został zapakowany i zabezpieczony w plastikowej torbie przez personel sklepu nie należy jej otwierać do momentu sprawdzenia w punkcie kontroli bezpieczeństwa (w tym przypadku nie ma również ograniczeń dot. ilości).

Definicja substancji płynnych obejmuje:

• wodę i inne napoje, zupy, syropy;

• żele (np. do włosów, kąpieli);

• pasty (w tym pasty do zębów);

• kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs);

• kremy, odżywki i oliwki;

• spraye;

• substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty);

• inne substancje o podobnej konsystencji.

W przypadku zagubienia lub uszkodzenia bagażu należy zgłosić ten fakt natychmiast pracownikom lotniska, wypełniając koniecznie formularz PIR (Property Irregularity Report).

Ubezpieczenie

Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych każdy uczestnik wyjazdu biorący udział w imprezie turystycznej organizowanej przez touroperatora musi być ubezpieczony (ubezpieczenie KL, NNW).

Podstawowe ubezpieczenie obejmuje tylko koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków, nie obejmuje chorób przewlekłych, na które ubezpieczony był wcześniej leczony. W takich wypadkach należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Gdy impreza turystyczna organizowana jest przez zagranicznego touroperatora z wylotem do miejsca docelowego spoza terytorium Polski, touroperator nie ma obowiązku ubezpieczania uczestnika wyjazdu. Wówczas uczestnik wycieczki ma obowiązek uiszczenia dodatkowej opłaty ubezpieczeniowej, obejmującej koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków.

Życzymy udanej podróży poślubnej lub wymarzonego urlopu! 

Więcej informacji na http://alventustravel.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 komentarz

  • Link do komentarza Liska czwartek, 13 wrzesień 2018 12:27 napisane przez Liska

    Żeby uniknac zalatwiania wszystkich formalnosci najlepiej skorystac z oferty biura, tak jak zrobilismy z mezem. Polecielismy z CT Poland do Chin troszkę w ramach podróży poślubnej i 1 rocznicy ślubu w jednym. To były najlepiej wydane pieniądze i wspomnienia, które na zawsze zachowamy w pamięci. Było wspaniale!

Skomentuj