Sesja ślubna - w dniu wesela czy po?

Plenerowe zdjęcia ślubne, to coś bez czego nie wyobrażamy sobie pięknego albumu ślubnego. Reportaż pokazujący waszą historię od przygotowań, przez ceremonię i wesele jest naszym zdaniem niepełny, jeśli nie znajdzie się w nim choć kilka zdjęć z sesji Pary Młodej.

Nie każdy ma czas by umówić się z fotografem na plener po ślubie, dlatego proponujemy wam byście zastanowili się nad krótką sesją fotograficzną w dniu ślubu. Planując rozkład godzinowy warto poświęcić chwilę na krótką sesję we dwoje. To jak wygląda sesja wpleciona dzień ślubu rozpisaliśmy w tym artykule.

sesja ślubna i sesja plenerowa w dniu ślubu i wesela lub sesja po ślubie

Dla Par Młodych, które nie mogą się zdecydować jaką sesję powinny wybrać, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu kilka argumentów (za i przeciw) sesji zdjęciowej w dniu ślubu oraz plenerowi w innym terminie. Wiemy, że różni fotografowie będą namawiać was na poszczególne opcje (zgodnie z tym co mają w swojej ofercie), ale zdajemy sobie sprawę, że ostateczne słowo należy właśnie do was!

W końcu to wasz ślub i wasze zdjęcia (pierwsze fotografie nowej rodziny!). Do czego was namawiamy? By nie rezygnować ze zdjęć w plenerze! Nawet jeśli nie lubicie „pozować” przed obiektywem i uważacie takie zdjęcia za „przeżytek”.sesja ślubna i sesja plenerowa w dniu ślubu i wesela lub sesja po ślubie

Zajmujemy się fotografią ślubną już kilka lat i doświadczenie jakie wynieśliśmy z naszej pracy pokazuje, że pary, które nie widziały dużej wartości nawet w krótkiej sesji plenerowej w dniu wesela zawsze żałowały swojej decyzji. Zresztą my również żałujemy, że wówczas nie naciskaliśmy wystarczająco mocno na takie zdjęcia podczas reportażu.

Ile trwa sesja ślubna?

Pewnie macie już swoje wyobrażenie na temat tego jak wygląda sesja ślubna? Długie godziny spędzone w ”ciężkich pozach” przed obiektywem… Nic bardziej mylnego. Sesja to moment celebrowania waszego święta, przez co jest bardzo przyjemnym wydarzeniem.

sesja ślubna i sesja plenerowa w dniu ślubu i wesela lub sesja po ślubie

Jest to jeden z niewielu momentów, w którym w dniu ślubu jesteście tylko we dwoje, oczywiście nie licząc fotografa. Sesja plenerowa powinna być zatem radosna i dynamiczna by w efekcie otrzymać naturalne zdjęcia, które świetnie będą wyglądały w waszym albumie. Do osiągnięcia takie efektu nie trzeba wiele czasu. Z naszego doświadczenia wynika, że wystarczy od 20–30 minut. Sesję można podzielić na dwie części. Pierwszą zrobić po ceremonii (przed weselem), a drugą część zaplanować na zachód słońca – oczywiście jeśli w dniu ślubu dopisuje pogoda. Jeśli wolicie odłożyć sesję zdjęciową na inny dzień: wówczas taki plener może trwać około dwóch godzin. Zysk z wyboru tej drugiej opcji jest prosty do przewidzenia. Dostaniecie od fotografa więcej zdjęć.

Gdzie zrobić sesję fotograficzną?

Jeśli zdecydujecie się na zdjęcia plenerowe w dniu ślubu to odpowiedź jest prosta. Takie fotografie możecie wykonać w pobliżu miejsca wesela.

sesja ślubna i sesja plenerowa w dniu ślubu i wesela lub sesja po ślubie sesja ślubna i sesja plenerowa w dniu ślubu i wesela lub sesja po ślubie

Gdy wasze przyjęcie odbywa się w zabytkowym dworku czy zamku to niezwykłe plenery dostępne są praktycznie od ręki. Wystarczy wyjść zewnątrz lub skorzystać z oryginalnych wnętrz – gdy w dniu wesela pada deszcz. Jeśli marzycie o konkretnym miejscu sesji ślubnej, w lesie czy w sadzie, których akurat nie ma pod ręką w dniu wesela to nie pozostaje nam nic innego niż tylko polecić wam sesję fotograficzną w innym dniu. Plusem jest to (argument zwłaszcza dla Panien), że można założyć swój strój ślubny jeszcze raz!

Pomysły na sesję

Bardzo często spotykamy się z następującym pytaniem Par Młodych: Czy macie jakieś pomysły na sesję ślubną?
Rozumiemy, że w tym pytaniu chodzi o sesję stylizowaną, których całą masę możecie znaleźć na blogach czy portalach ślubnych. Parom, którym zależy na sesji stylizowanej doradzamy umówienie się z fotografem na inny dzień niż termin wesela. Taka sesja wymaga dłuższego czasu, bo samo wykorzystanie wymyślonych przez was gadżetów czy zainscenizowanie pleneru wymaga większego nakładu pracy.

Naszym najlepszym pomyłem na sesję ślubną jest sfotografowanie waszych emocji. Tego co do siebie czujecie. Sesja ślubna to pierwszy moment, w którym zaczyna się wasze wspólne życie jako mąż i żona. Stąd nasz pomysł żeby zamiast na gadżetach skupić się właśnie na was. Opracowaliśmy specjalną technikę fotografowania zakochanych Par, która pozwala im na przeżycie ze sobą czegoś wyjątkowego. Bez niepotrzebnego stresu wywoływanego tradycyjnym pozowaniem do zdjęć ślubnych.

sesja ślubna i sesja plenerowa w dniu ślubu i wesela lub sesja po ślubie

Cena sesji

Kolejnym kryterium, które może okazać się dla was ważne to cena sesji. Większość z naszych par sama finansuje swoje wesele, dlatego rozumiemy, że cena dodatkowej sesji ślubnej jest czymś co może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla planowanego budżetu wesela. Plenerowa sesja w dniu ślubu nie będzie wiązać się z żadnym dodatkowym kosztem – stąd jest to na pewno dobry argument za tym by wybrać właśnie tę opcję.

Na koniec: Zastanawianie się nad plenerem zdjęciowym jest naszym zdaniem jednym z trudniejszych wyzwań przed ślubem. Mamy nadzieję, że ten artykuł sprawi, że zdjęcia plenerowe staną się dla was jednym z priorytetów. Jeśli mieszkacie za granicą i przyjeżdżacie tylko na kilka dni lub ruszacie w podróż poślubną zaraz po weselu to sesja w dniu ślubu będzie rozwiązaniem idealnym. Zresztą fotograf, którego wybierzecie na pewno podpowie wam jaka opcja będzie najlepsza w waszym przypadku.

Tekst i zdjęcia: Kasia i Jacek Siwko

Oceń ten artykuł
(1 głos)

1 komentarz

  • Link do komentarza gonia piątek, 17 luty 2017 13:02 napisane przez gonia

    Ja uważam że lepiej taką sesję zrobić po ślubie, kiedy już minie cały stres i można na spokojnie coś ciekawego wymyślić. Bardzo ważne jest wybrać dobrego fotografa,

Skomentuj