Dzieci na Waszym weselu

Podpowiadamy, co zrobić, jeśli na wesele zapraszacie dzieci.

 

Najwyższy sezon organizacji ceremonii weselnych za nami, ale i przed nami. Korzystając z ogromu czasu, jaki pozostał do przygotowań, podpowiadamy Parom Młodym, co zrobić, jeśli na weselu obecne będą dzieci, jakie aspekty szczególnie warto wziąć pod uwagę zapraszając dzieci na wesele.

Jak to z dziećmi bywa

Specyfika wesela powoduje, że na uroczystości goszczą dzieci wywodzące się z różnych grup wiekowych. Dzieci ze strony Pana Młodego i Pani Młodej zwykle się nie znają, co powoduje podwójne onieśmielenie najmłodszych weselników. Po pierwsze już sama podniosłość uroczystości wprowadza dzieci w zakłopotanie, a dodatkowe skrępowanie budzi fakt zebrania tak dużej ilości osób w jednym miejscu. Te okoliczności stwarzają swego rodzaju barierę dla najmłodszych i nieodzowną chęć pozostania w bliskim kontakcie z rodzicami. Kilkulatki najchętniej pozostają na kolanach rodziców. Taki obrót sprawy powoduje, że komfort zabawy dorosłych traci na jakości, bowiem dzieci chcą pozostawać w centrum uwagi. To z kolei uniemożliwia beztroską zabawę w prawdziwie weselnym stylu. Mijający czas wesela powoduje coraz większe rozbrykanie najmłodszych. Kiedy zostają bez opieki, są zdolne nieustanie maszerować za Panną Młodą i jej welonem. Atrakcją numer jeden staje się suknia młodej, zaś kluczowym elementem próba zajrzenia pod materiał. Dzieci żywo interesują się pierwszym tańcem, jeśli znają młodych chcą współuczestniczyć w pokazie tańca. Wykorzystują też w niekontrolowany sposób do zabawy balony, które często stanowią dekorację sali.

Zamiast pytać dzieci, w co się będziemy bawić, powiedz im, na czym będzie polegać kolejna zabawa

Co więc zaproponować dzieciom, by skutecznie zwrócić ich uwagę i zorganizować równoległą zabawę weselną dla najmłodszych? By podołać takiemu wyzwaniu, konieczna jest dokonała znajomość preferencji dzieci i cała kopalnia oryginalnych pomysłów na zabawę. Oczywiście zamiennie rodzice, ciocie czy świadkowie mogą proponować zabawy najmłodszym, jednak to powoduje chwilowe wykluczenie z zabawy. Dzieci też nie lubią przyzwyczajać się co chwila do nowego opiekuna, a dorośli mają kłopot z zapamiętaniem imion gromadki dzieci. Często też, kiedy jeden z rodziców czy dziadków próbuje zająć całą grupę, pociecha danego rodzica nie odstępuje go na krok. Dlatego warto przemyśleć ewentualność wynajęcia animatorów na wesele.

Ile kosztuje animator?

Usługa nie jest kosztowna, z dużą elastycznością wpisuje się w budżet weselny. Najczęściej wybierana opcja animacji i opieki dla dzieci prowadzona przez dwóch animatorów na czas od 3,5 do 4h kosztuje 650 zł, każda dodatkowa godzina około 100 zł więcej, zaś całonocna opieka z układaniem dzieci do snu to koszt ok. 999 zł. Animatorzy przygotowują w tej cenie wszelkie potrzebne materiały, dysponują też stolikami i krzesełkami przystosowanymi dla dzieci - dzięki czemu można zagwarantować najmłodszym posiłek w dostosowanych dla nich warunkach. Na okoliczność chęci skorzystania z całonocnej opieki animatorzy mają specjalne, składane materace i śpiworki dla dzieci, co zapewnia możliwość układania najmłodszych do snu po szaleństwach zabawy.

Twórcy dobrych pomysłów

Praca animatorów rozpoczyna się już w momencie serwowanego obiadu weselnego dla gości. Animatorzy koordynują posiłek dzieci. Zabawy zawsze rozpoczynają od integracji. Dzieci ze strony Pani i Pana Młodego zwykle się nie znają. Blok zabaw można rozpocząć od poznawania imion. Jedno z dzieci chowa się za parawanem, inne zgadują kto przyszedł na wesele. Ciekawym pomysłem jest organizacja prawdziwej wystawy laurek lub portretów Państwa Młodych wykonanych przez dzieci. Małe arcydzieła rozstawiamy na mini sztalugach przed wejściem do sali weselnej, tak by mogli je podziwiać wszyscy goście. Dzieci uwielbiają też zabawę w tropienie skarbu ślubnego, którym najczęściej są zaginione obrączki. Zwykle do najmłodszych podchodzi Pan Młody informując o tym, że zgubił obrączkę, szuka jej już jakiś czas - bez skutku. Prosi najmłodszych o pomoc, zaś dzieci z mapą poszukują zguby z animatorami w terenie wokół sali weselnej. Animatorzy często wykorzystują bańki mydlane do zabaw na sali. Para Młoda tańczy pod wielkim parasolem, dzieci dmuchają bańki mydlane - dla dzieci jest to cudowne ćwiczenie logopedyczne, dla młodych małżonków ciekawa atrakcja, dla gości coś nowego, a dla fotografa super tło do zdjęć. Wykorzystujemy też moment, gdy odpoczywa orkiestra, np. na prezentację układu choreograficznego albo recytację króciutkich fraszek przez dzieci w prezencie dla Młodej Pary. Dzieci swoje występy sceniczne wykonują z niekłamanym przejęciem i naturalnością - taka akademia, to dodatkowa atrakcja dla gości i materiał dla kamerzysty. Każde dziecko po zakończonym weselu otrzymuje Medal z masy solnej dla „Wzorowego Dziecka”. Zabawa dorosłych trwa nadal, zabawy najmłodszych na parkiecie dobiegają końca. Po szaleństwach cudownej zabawy dzieci grzecznie idą spać. Zainteresowanym Parą Młodym animatorzy proponują dodatkową opcję układania dzieci do snu.

Pomysł zapraszania animatorów na wesele doskonale się sprawdza. Usługa ta jest faktyczną odpowiedzią na potrzeby Pary Młodej w obszarze najistotniejszym: uzyskania zadowolenia Gości.

Dorota Król-Żmuda
Specjalista portalu abcslubu.pl

www.dziecinaweselu.pl

Fot. Dzieci na weselu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj