Pokaz tańca flamenco jako atrakcja na wesele

Flamenco to sztuka Cyganów andaluzyjskich obejmująca śpiew (cante), grę na gitarze (toque) oraz taniec (baile).
Flamenco narodziło się w południowo-zachodniej części Hiszpanii - Andaluzji. Powstało na styku wielu kultur, m.in. andaluzyjskiej, cygańskiej, żydowskiej i arabskiej.

Flamenco już dawno wyszło poza granice Hiszpanii. Coraz więcej ludzi na całym świecie jest nim zafascynowanych, niemal w każdym kraju istnieją szkoły tańca flamenco i rodzime zespoły. Do Sewilli, stolicy Andaluzji, każdego roku przybywają ludzie z całego świata tylko po to, aby uczyć się tego tańca, gry na gitarze, a nawet śpiewu - czerpać prosto ze źródła.
Taniec flamenco wyróżnia jego wyrazistość, ekspresja i spontaniczność. Flamenco najczęściej tańczone jest solo, więc uwaga publiczności skupia się na jednej, konkretnej osobie, która tańcem wyraża swoje autentyczne emocje, także za pomocą, najlepiej nieskrępowanej i szczerej mimiki twarzy. Jest to taniec introwertyczny i co za tym idzie - może być tańczony na bardzo ograniczonej przestrzeni. Taniec pełen jest gwałtownych ruchów - całego ciała lub tylko głowy czy rąk. Charakterystyczne dla flamenco jest stopniowe budowanie napięcia (często za pomocą coraz szybszego stepowania) zakończone nagłym zatrzymaniem tancerza w pozie.

Flamenco - atrakcje weselne

 

Flamenco jako atrakcja na wesele - Jak wygląda występ Flamenco na weselu?
Zespół flamenco może wystąpić w składzie od 3 do 6 osób: taniec, śpiew, gitara, instrumenty perkusyjne.
Flamenco to pieśni i tańce - poważne, jak i wesołe. Na przyjęcia weselne przygotowuje się raczej tylko radosne tańce, takie jak guajira z wachlarzem, sevillanas z kastanietami i chustą czy alegrias - radosny taniec z dużą ilością stepowania. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca może być zatańczony w pięknej sukni z trenem, która też "tańczy" unosząc się i opadając na podłogę.
Całość występu można uatrakcyjnić także opowieścią o flamenco, zaprezentować rekwizyty i instrumenty, a na koniec poprowadzić krótkie (10-15 min) warsztaty tańca i klaskania dla gości weselnych. Warsztaty odbywają się w luźnej i zazwyczaj bardzo wesołej atmosferze. Goście na weselu mogą nauczyć się kilku podstawowych kroków, by na końcu połączyć je w króciutki układ do muzyki. Później, podczas zabawy weselnej goście będą mogli skorzystać z nabytych umiejętności.  

Repertuar i czas trwania koncertu ustala się indywidualnie uwzględniając potrzeby i oczekiwania. Występ może trwać od 15 nawet do 50 minut. Może być podzielony na 2 lub 3 części. Cena pokazu zależna jest od liczby członków zespołu i jest ustalana indywidualnie.

Tekst oraz wykonanie tańca Flamenco: Karolina Łucznik / www.flamenco.lucznik.pl
Fotografie: Marcin Romański / www.marcinromanski.com

Flamenco - atrakcje weselne
Flamenco - atrakcje weselne
Flamenco - atrakcje weselne Flamenco - atrakcje weselne
Flamenco - atrakcje weselne Flamenco - atrakcje weselne
Flamenco - atrakcje weselne Flamenco - atrakcje weselne
Flamenco jako atrakcja na wesele
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Skomentuj