Poradnik abcslubu.pl- jak wybrać odpowiedni zespół weselny?

Zespół czy DJ? Co roku, tysiące Par Młodych zadaje sobie to pytanie. Dzisiaj chcemy pomóc tym z Was, którzy postawili na orkiestrę na weselu. 

ślub wesele zespół weselny zabawa weselna band na wesele inspiracje jak wybrać zespół weselny porady ślubneZdjęcie - Happy Moments Studio

Jak znaleźć odpowiedni zespół weselny? Na co zwrócić uwagę? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

1. Nie polegajcie tylko i wyłącznie na wyszukiwarce internetowej i zawartych w niej ocenach zespołów weselnych

Wszyscy dobrze wiemy, jak Internet ułatwił nam życie - poszukując informacji, nie musimy biegać już do biblioteki i wertować tomów encyklopedii, szukając ogłoszeń, nie musimy kupować kilku gazet i zakreślać interesujących nas treści przy użyciu markera. Podobnie sprawa ma się z szeroko pojętą branżą ślubną, szczególnie z zespołami weselnymi. W sieci nic się nie ukryje, dlatego wszyscy tak dbają o swoje strony www czy facebookowe fanpejdże. Niech jednak piękny design i funkcjonalność strony Was nie zwiodą - zacznijcie poszukiwania od przesłuchania nagrań danego zespołu oraz lektury opinii osób, które skorzystały z ich usług. Oczywiście,  nie zastąpi to spotkania face to face i przesłuchania zespołu na żywo, jednak da Wam to jakiekolwiek pojęcie i rozeznanie pośród setek zespołów muzycznych. Wybierzcie kilka najciekawszych zespołów, których muzyka i repertuar są dla Was odpowiednie, a także które zbierają dobre opinie od osób które skorzystały z ich usług i umówcie się z nimi na spotkanie. 

2. Poproście znajomych o rekomendacje zespołów weselnych

Rekomendacje z ust do ust oraz poczta pantoflowa to wciąż ulubiona droga przekazywania poleceń pośród przyjaciół. Kiedy przyjdzie czas na poszukiwania idealnego zespołu weselnego, rozpuśćcie wici pośród Waszych znajomych i poproście o ich propozycje - być może ktoś z Waszych znajomych gościł ostatnio na weselu, gdzie grał super zespół? A może inny znajomy przyjaźni się z członkiem któregoś z zespołów? Skorzystajcie z każdej możliwej drogi komunikacji, poproście o rekomendacje również w social mediach - często wiele osób, z którymi na co dzień nie utrzymujecie zbyt bliskich relacji, będzie skłonna polecić podwykonawcę weselnego zostawiając komentarz na Facebooku. Dzięki temu, zawęzicie i tak już bardzo szeroki wachlarz poszukiwań do kilkunastu najciekawszych propozycji. 

3. Posłuchajcie wybranych zespołów weselnych na żywo

Kiedy już dokonaliście wstępnej selekcji, przyszedł czas na spotkanie z wybranymi zespołami weselnymi. Zacznijcie od pytania, gdzie zespół gra w najbliższym czasie - jeśli jest to impreza otwarta, warto wykorzystać sytuację i po prostu ruszyć w tany. Dzięki temu sprawdzicie, czy repertuar oraz styl reprezentowany przez dany zespół jest dla Was odpowiedni a także dowiecie się, czy zespół ma dobry kontakt z audytorium, potrafi zabawić publiczność i wciągnąć ją do wspólnej zabawy. Wsłuchajcie się także w muzykę - czy zespół podgrywa tylko do gotowych podkładów, czy gra całość na żywo? Wiemy, że wynajęcie zespołu weselnego nie kosztuje mało, jednak jeśli już się na niego decydujecie, dobrze jest postawić na pełen skład i nie rezygnować z solistów ze względu na koszty - muzyka grana na żywo prezentuje się znacznie lepiej niż gotowe podkłady z drobnym dodatkiem instrumentów na żywo. 

4. Poproście zespół weselny o listę utworów

Kiedy już przebrniecie przez trzy pierwsze etapy wyszukiwania zespołów weselnych, nadchodzi czas na to, by przyjrzeć się z bliska repertuarowi zespołów weselnych. Pamiętajcie, że to bardzo ważne, aby muzyka odzwierciedlała energię oraz styl przyjęcia weselnego - zwykle zespoły weselne proponują kilka setów muzycznych po 45 min - 1 godzina każdy, pomiędzy nimi wplatając krótkie przerwy w których gra muzyka mechaniczna. Podczas obiadu, zwykle gra muzyka mechaniczna w stylu smooth jazzu i delikatnej klasyki - przyjemna dla ucha, jednakże nie porywająca do tańca. Kiedy już uporacie się z obiadem i deserem, przychodzi czas na rozpoczęcie zabawy od pierwszego tańca Młodej Pary, następnie jest moment na początek wspólnej zabawy. Warto zacząć łagodnie, a nie z pełną mocą - pamiętajcie, że to dopiero początek zabawy weselnej i nie chcecie zamęczyć Waszych gościu tuż po pierwszym secie, prawda? Warto rozważyć na początek nieco spokojniejsze melodie, które powoli wprowadzą gości weselnych w imprezowy nastrój, by następnie, wraz z kolejnym blokiem muzycznym nadać przyjęciu weselnemu odpowiedniego tempa, rozkręcając je zgodnie z Waszymi preferencjami. Jeśli nie macie konkretnych pomysłów na to, kiedy i jaką muzykę powinien zagrać zespół, skonsultujcie się z nimi i poproście o radę - w końcu są specjalistami w swojej dziedzinie i grali na niejednym weselu. ;) 

5. Nie układajcie samodzielnie odrębnej setlisty

Prośba o wgląd do setlisty a samodzielne jej tworzenie i wciskanie na nią utworów, których zespół nie zna lub z jakiś przyczyn nie gra to dwie różne sprawy. Najważniejsze jest to, żebyście zaufali Waszemu bandowi i dali im swobodę ruchu - oczywiście, możecie wskazać kilka utworów, na których zależy Wam najbardziej, jednak nie oczekujcie, że zespół przygotuje cały blok muzyczny utworów których nigdy nie grał, specjalnie dla Was. Najlepszym rozwiązaniem jest szczegółowe zapoznanie się z setlistą prezentowaną przez zespół weselny i wskazanie utworów, na których zależy Wam najbardziej oraz tych, których absolutnie nie chcecie słyszeć na swoim weselu. Jeśli naprawdę zależy Wam na jakimś utworze, a wybrany przez Was zespół weselny nie ma go w swoim repertuarze, możecie poprosić ich o przygotowanie go specjalnie dla Was, w przypadku jednego czy dwóch numerów nie powinno to stanowić dla zespołu żadnego problemu, o ile poprosicie ich o to z wystarczającym wyprzedzeniem.  

6. Koniecznie przeczytaj dokładnie umowę i rider zespołu weselnego

Pamiętajcie, że dobry i zadowolony zespół to gwarancja świetnej zabawy, dlatego wczytajcie się szczegółowo w umowę, którą podpisujecie wraz z zespołem muzycznym a także przewertujcie rider od zespołu. Raczej na pewno nie spotkacie w nim wymagań divy pokroju Beyonce, ale możecie znaleźć w nim informacje o konieczności zapewnienia zespołowi napojów, a także informacje o specjalnych dietach (jeśli takie są). Zwróćcie także uwagę na zapis w umowie regulujący możliwość przedłużenia oprawy muzycznej o godzinę lub dłużej - w umowie macie jasno wyszczególnione godziny pracy zespołu a także na pewno znajdziecie w niej informację o tym, czy zespół weselny godzi się na ewentualne wydłużenie godzin pracy oraz cennik takiej usługi. Ważne jest również to, żeby poinformować zespół weselny o ewentualnym przedłużeniu usługi jeszcze przed ostatnim umówionym blokiem muzycznym. 

7. Zaufaj swojemu bandowi

Podsumowując - spośród tysięcy zespołów weselnych dostępnych na rynku ślubnym, po konsultacjach z najbliższymi i przesłuchaniach na żywo wybraliście ten jeden, jedyny i idealny dla Was. Podpisaliście już umowę, wpłaciliście zaliczkę i... o teraz? No właśnie, co robić, kiedy już dopełniliście wszelkich formalności? Pozostaje tylko zaufać sobie, że dokonaliście dobrego wyboru, a co najważniejsze, zaufać wybranemu przez Was zespołowi weselnemu, że sprosta Waszym wymaganiom. Pamiętajcie, że zawsze pośród gości weselnych trafi się ktoś niezadowolony z repertuaru i proszący do znudzenia o konkretny utwór, jednak nie przejmujcie się tym zanadto - zespół poradzi sobie z tego typu prośbami, a Wy po prostu się dobrze bawcie - w końcu to Wasz magiczny dzień i nic nie powinno popsuć Wam zabawy!Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj