Garść inspiracji na podziękowania dla gości weselnych

Goście weselni mogą otrzymać podziękowania pod dwoma postaciami np.: słodyczy lub alkoholi. Generalnie mowa jest o rzeczach, które można skonsumować z przyjemnością. Są oczywiście bardziej trwałe środki, ale skupimy się na podziękowaniu przez podniebienie.

ślub wesele podziękowania dla gości prezenty dla gości weselnych chocolissimo.pl


Moda wręczania prezentów gościom weselnym wcale nie przywędrowała do Polski z Zachodu. Prezent weselny dla gości to staropolski zwyczaj, który jest wyrazem wdzięczności za wspólną zabawę i uczestnictwo w wyjątkowej ceremonii oraz przyjęciu weselnym. Dawnym zwyczajem „po staropolsku” wręczano gościom weselnym kawałki ciast, tortu weselnego, a czasem była to butelka alkoholu weselnego – tradycyjna wódka.

W ramach ciekawostki dodać należy, że zwyczaj wręczania prezentów weselnych gościom nie wziął się z obrządku polskiego. Genez tego uroczego gestu sięga antycznej Grecji. Jednak ważne jest, jak ewoluowała tradycja i jak wygląda dziś. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma sugestiami na miarę XXI wieku.

Coś słodkiego… słodycze czekoladowe

Z całą pewnością można stwierdzić, że niewiele osób nie lubi czekolady. Wszelkiego rodzaju czekoladki, trufle, bombonierki oraz suszone owoce w czekoladzie idealnie sprawdzą się jako podziękowania dla gości weselnych. Wymienione słodkości nie są jednak wręczane wyłącznie w oryginalnych opakowaniach producenta. Tego typu prezenty można ładnie przyozdobić woreczkami z sukna lub nietuzinkowymi pudełeczkami w różnych motywach. Mogą to być aniołki czy serduszka. Można zastosować bardziej wyszukane i specyficzne motywy np.: dotyczące wspólnej pasji Pary Młodej – motocykle.

Migdały w nieszablonowej formie

Wręczanie migdałów gościom weselnym ma antyczny rodowód. Według starożytnych legend trojańska księżniczka Phyllis zamieniła się w migdałowe drzewo w wyniku tęsknoty za swoim ukochanym. Dlatego też migdały w lukrowej kołderce zapakowane w woreczek z materiału będą świetną formą podziękowania dla gości. W końcu migdały symbolizują według antycznych przekazów nieskończoną miłość. Należy jednak dodać, że migdałów powinno być pięć. Dlaczego pięć? Ponieważ symbolizują one pięć życzeń dotyczących zdrowia, pomyślności, szczęścia, nieskończonej miłości i długiego życia.

Na weselu nie brakuje alkoholu, jak i po nim…

Jak napisano wcześniej, staropolski zwyczaj wręczania butelki alkoholu był dobrą formą podziękowania dla gości weselnych. Tradycja jest już nieco obyta, dlatego można ją znacząco wzbogacić. Zamiast tradycyjnej wódki można użyć małych i zgrabnych buteleczek z różnym trunkiem. Mowa jest o koniaku, winie, szampanie, a nawet czymś bardziej egzotycznym jak tequila.
Alkohol sam w sobie nie musi być jedynym prezentem. Buteleczki można ładnie ozdobić zdjęciami pary młodej, a do tego oznaczyć datą ślubu i przyjęcia weselnego. Na rewersie butelek można nakleić ładne podziękowania od Pary Młodej – mogą być spersonalizowane.

Podziękowania dla gości weselnych powinny być zróżnicowane. Nie wolno zapominać o tym, że wśród biesiadników zawsze są dzieci, a i znajdą się abstynenci. Dlatego warto rozważyć przynajmniej dwie formy podziękowań dla gości.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj