Figurki na tort weselny - moda czy tandeta?

Tort jest często ważnym punktem programu uroczystości weselnej. Jest także wielką niespodzianką, a co za tym idzie przyjemnością dla Pary Młodej i zaproszonych gości.

 

Każdy tort weselny jest niepowtarzalny, ma niezapomniany smak i kształt. Urzeka swoją dekoracją, kolorem, formą itp., itd. Z reguły - jest obowiązkowy, bo „bez weselnego tortu nie będzie słodkiego życia dla małżonków”. Do tego zwyczaju wielu młodych się dostosowuje, wliczając wielkie, słodkie cudo do weselnej karty menu. Co trzeba podkreślić, tort często wjeżdża na salę weselną w uroczystej oprawie, z fajerwerkami, przy zgaszonych światłach. Krojenie tortu rozpoczyna Pan Młody i pierwszy kawałek podaje swojej wybrance. Następnie Panna Młoda rewanżuje się tym samym. Dopiero potem nowożeńcy kroją wspólnie tort z przeznaczeniem dla gości.

Tort pod względem formy bywa:
- piętrowy, przypomina wówczas piramidę, której części trzymają się jedna na drugiej bez pomocy stojaka,
- płaski na lustrze,
- fantazyjny, na wieloramiennym stojaku (ilość ramion stojaka uzależniona jest od liczby gości, wagi tortu i zaplanowanych porcji).

Z reguły przygotowuje się torty białe z kolorowymi dodatkami, jednak nie jest to ogólnie przyjęta zasada. Zarówno kształt, smak, jak i kolor tortu to indywidualny wybór. Najważniejsze, aby wybrany tort dodał całemu weselu posmaku elegancji i wykwintności. Był taki jak wymarzyła go sobie Para Młoda – bo przecież w tym szczególnym dniu to oni są najważniejsi.

W zależności od uznania, gustu i preferencji Pary Młodej stosuje się na torcie figurki, często kolorowo zdobione. Aktualne i przypadające do gustu gościom, a najbardziej Pannie Młodej, są śmieszne figurki – np. figurka Panny Młodej ciągnie za marynarkę bądź krawat figurkę Pana Młodego. Już taki wybór dekoracji, z przymrużeniem oka, sugeruje na zabawowe charaktery Pary Młodej i nierzadko na mocniejszą osobę w związku ;)) Choć mi osobiście taki rodzaj dekoracji się nie podoba. Jest zbędnym przepychem. Trąci przeszłością. Często podchodzi pod amerykański kicz i tandetę. Ale, oczywiście, każdy ma prawo wyboru i selekcji z tak bogatej na rynku oferty słodkich, weselnych łakoci.

    fot.: Ela i Michał Barteczko / www.psfs.pl

Figurki Pary Młodej na szczycie tortu – choć wciąż mają swoich zagorzałych zwolenników – są passé, posługując się francuską terminologią. Przy współcześnie dostępnych technikach można przygotować dowolne zdobienie, a nawet nadrukować na torcie zdjęcie, wybrane motto lub monogramy. Najważniejsza zasada – należy umieścić to, co jest bliskie obojgu. W zależności od wyboru kształtu tortu zastosować można prostsze bądź bardziej wyszukane, ekstrawaganckie ozdoby. Ale najpierw trzeba wybrać odpowiedni tort.

      fot.: Magda i Miłosz Wozaczyńscy / www.psfs.pl

Wyróżnić można torty:

- eleganckie i wytworne, stylizowane na królewskie desery
- szalone w przeróżnych kształtach i barwach
- romantyczne, różane
- kwadratowe, trójkątne bądź prostokątne
- w kształcie serca lub dwóch złączonych serc
- w kształcie podkowy

Torty ozdabia się najczęściej:

- polewą (np. marcepanową, karmelową, kremową)
- owocami (świeżymi lub kandyzowanymi)
- żywymi kwiatami
- czekoladowymi listkami
- kolorowymi posypkami
- kawowymi ziarnami
- różami i figurkami
- galaretką
- lukrem (lukrowymi kulkami otoczonymi w srebrnej lub złotej polewie)
- orzechami (takimi jak: pistacje, migdały, fistaszki, orzechy laskowe, włoskie, arachidowe)

Cukiernicy często doradzają smaki, wagę, dekoracje. Pokazują zainteresowanym narzeczonym albumy ze zdjęciami tortów i wszelakich ozdób. Reklamują swoją ofertę. A przede wszystkim - co w tym wypadku bardzo istotne - spełniają nawet najbardziej wyszukane pomysły, tworząc fantazyjne, nietypowe torty, które nie tylko pięknie wyglądają, lecz również wybornie smakują. Coraz częściej komponują swoje dzieła w oparciu o najwyższej jakości produkty, tzn. przygotowywane na naturalnych składnikach spożywczych, bez żadnych konserwantów oraz polepszaczy.

Żywe kwiaty jako dekoracja coraz częściej zastępują figurki Pary Młodej. Kwiaty na torcie weselnym - margaretki, lilie, róże - świecą obecnie triumfy. Nadają lekkości i elegancji. Obecnie, w wielu dziedzinach życia szuka się sposobów florystycznych, umieszcza elementy roślinne i kwiatowe. Motto - „żyć w zgodzie z naturą” - przybiera na wartości i sile. Wykorzystywane jest przez kreatorów mody, designerów wnętrz, a także przez kulinarnych i cukierniczych mistrzów, których również określić można mianem projektantów. Tworzą oni barwne kompozycje smakowe, które na talerzu, półmisku przybierają formy i kolory niczym renesansowe witraże.

Wielu cukierników korzysta z przepisów i tradycyjnych receptur, które często trzymane są w ścisłej tajemnicy, aby nie dowiedziała się o nich konkurencja. Konsultując z klientem smaki i dekoracje, cukiernicy często tworzą, specjalnie na zamówienia, bogato zdobione torty weselne. Nawet w sztuce kulinarnej tradycja świetnie współgra z nowoczesnością, a dowodem na to jest zdolność do zrealizowania najbardziej wyszukanych pomysłów. Liczne cukiernie, prześcigając się w nowatorskich koncepcjach, spełniają marzenia klientów. Przetwarzają wizje w cukiernicze cuda.

Tort weselny to wyjątkowa ozdoba stołu, to prawdziwy smak słodyczy, a zdobienia stanowią ważny element. Nawet taki drobiazg, detal jak dekoracja na tort jest kwestią, którą warto rozważyć i zdecydować się na to, co koresponduje z naszym gustem i charakterem.

Autor: Magdalena Ciesielska / www.abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj