Jak wybrać tort weselny?

Tort weselny to nie byle słodycz – to obowiązkowy punkt przyjęcia weselnego. I to niezależnie od wielkości przyjęcia. Rytuał krojenia tortu jest ściśle zakorzeniony w naszej tradycji. Wynika to z symboliki tej czynności: jest to pierwsze wspólne zadanie Pary Młodej już jako małżeństwa. Co więcej, zwiastuje to słodkie i szczęśliwe życie Państwa Młodych.

tort weselny, tort na ślubTort ślubny - Laura Cupcakes
Zdjęcie - Anna Cupczyńska

Nie można zatem tego elementu zbagatelizować. A wbrew pozorom wybór tortu weselnego nie należy do najłatwiejszych. Nawet jeśli mamy preferencje co do smaku i wyglądu naszego tortu, to wielość form może nas przyprawić o zawrót głowy. Torty piętrowe, z babeczek, tradycyjne okrągłe, z polewą lub bez tzw. „naked cake”. Polewa też nie musi być standardowa; może być metaliczna, z maślanego kremu, który przypomina tort wykonany przez babcię, czy zupełnie zaskakująca – szklana. Poza polewą tort może być udekorowany koronką, kwiatami, rozetkami albo może być po prostu pomalowany. Do wyboru do koloru. Cukiernicy prześcigają się w pomysłach, aby zadowolić najbardziej wymagających klientów.

Tort weselny - Cukiernia Cieplak
Zdjęcie - Namysław Tomaka

Zazwyczaj niezbędna i bardzo pomocna jest degustacja, oferowana przez wybraną cukiernię. Z kolei wybór cukierni najlepiej dokonać na podstawie rekomendacji znajomych bądź opinii dostępnych w internecie. Należy też uwzględnić odległość i ewentualny transport wybranego tortu, szczególnie przy wyższych temperaturach, bo przecież zdrowie naszych gości jest najważniejsze. W tej, jak i w każdej innej związanej ze ślubem sprawie, doradzi konsultantka ślubna, która usprawni decyzję, dobierając tort, na przykład, do stylu organizowanego przyjęcia.

Złoty tort ślubny - Cukiernia Cieplak
Zdjęcie - Anna Cupczyńska, Kolor Selektywny

Efektowny tort może okazać się punktem kulminacyjnym wesela. Dobrze, jeśli ucieszy nie tylko oczy naszych gości, ale zachwyci ich podniebienia, a dodatkowo doda im energii do zabawy. Z tego względu możemy zaserwować tort wcześniej, nie czekając na oczepiny. Goście nie będą na tyle zmęczeni, aby skupić uwagę, a i Państwo Młodzi szybciej przebrną przez stresujący dla nich moment.

Na koniec rada dla Was, Drodzy Narzeczeni: Cały ten ceremoniał związany z tortem weselnym traktujcie jako smaczną zabawę. Tort to tylko dodatek – najważniejsi jesteście Wy. Słodkiego, miłego życia!

Tekst: Magda Warchoł, wedding consultant & designer
www.magdawarchol.pl

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj