Naukowcy: Dzięki wyeliminowaniu z diety produktów nietolerowanych możliwe jest leczenie otyłości

Niektóre powszechnie spożywane przez nas produkty mogą wywoływać nieprawidłową odpowiedź naszego organizmu, polegającą na nadmiernym wytwarzaniu przeciwciał IgG specyficznych dla składników konkretnego pokarmu. To z kolei skutkuje występowaniem różnorodnych, często bardzo niespecyficznych objawów klinicznych.

 

dieta zdrowa dieta alergie pokarmowe porady lekarskie porady medyczne zdrowegeny.pl

Naukowcy wskazują otyłość jako jeden ze skutków długotrwałego stanu zapalnego wywołanego IgG zależnymi nietolerancjami pokarmowymi

W przebiegu nietolerancji pokarmowej zależnej od przeciwciał IgG, przeciwciała te (swoiste dla konkretnego pokarmu) produkowane są nadmiernie - prowadzi to do reakcji zapalnej i wystąpienia u chorego takich dolegliwości jak wzdęcia, zaparcia, biegunki, bóle brzucha, migreny, nagłe zmiany nastroju, trądzik, bóle mięśniowe czy stawowe, trudności z zasypianiem czy zwiększona męczliwość.

Jeśli stan zapalny spowodowany nietolerancją danego pokarmu utrzymuje się długo, może skutkować poważnymi komplikacjami, do których zalicza się również otyłość - mówi Magdalena Sikora, specjalista portalu Zdrowegeny.pl

Poziom przeciwciał IgG specyficznych dla alergenów pokarmowych jest o 250% większy u osób z otyłością niż u osób z prawidłową masą ciała

Jedno z badań naukowych dotyczących IgG zależnych nietolerancji pokarmowych przeprowadziła profesor Martie Truschning-Wilders z austriackiego Uniwersytetu w Grazu. Badanie to miało na celu sprawdzić, czy istnieje związek między stężeniem przeciwciał IgG swoistych dla konkretnych pokarmów a otyłością. Badaniu poddano dwie grupy osób - pierwsza grupa była złożona z osób otyłych (wskaźnik masy ciała równy bądź większy od 30), a druga z osób z prawidłową wagą (wskaźnik masy ciała od 18,5 do 24,99). We krwi każdego z uczestników badania zmierzono stężenie IgG specyficznych dla 277 najbardziej powszechnych produktów pokarmowych oraz poziom CRP - czyli białka C-reaktywnego, którego stężenie podnosi się w przypadku stanu zapalnego.

Wyniki przeprowadzonego testu były jednoznaczne - osoby otyłe cechowały się średnio aż o 250% wyższym stężeniem przeciwciał IgG i 300% wyższym stężeniem CRP w porównaniu do osób o wadze prawidłowej. Uzyskane wyniki potwierdzają więc występowanie korelacji pomiędzy nietolerancjami IgG zależnymi i stanem zapalnym, a otyłością.

Eliminacja z diety nietolerowanych pokarmów może znacznie przyczynić się do osiągnięcia prawidłowej wagi

Aby zredukować stan zapalny spowodowany IgG zależną nietolerancją pokarmową, należy czasowo wyeliminować z diety produkty nietolerowane - pozwoli to na zmniejszenie poziomu przeciwciał IgG i ustąpienie problemów wiązanych z nietolerancją.

Wykrycie schorzeń tego typu jest możliwe poprzez zrobienie prostych badań krwi (zobacz na www.zdrowegeny.pl), które polegają na pomiarze stężenia przeciwciał IgG swoistych dla poszczególnych pokarmów - ich podwyższony poziom oznacza występowanie choroby. Badania w kierunku nietolerancji IgG zależnej warto więc zrobić w przypadku posiadania nadmiernej masy ciała, zwłaszcza jeżeli żadnych rezultatów nie przynoszą takie działania jak regularne ćwiczenia fizyczne i ograniczenie kaloryczności spożywanych posiłków. W wielu przypadkach zdarza się bowiem, że zamiast stosowania niskokalorycznej diety, pożądane efekty przynosi po prostu wyeliminowanie pokarmów nietolerowanych na określony czas.

Tekst i zdjęcie: Zdrowegeny.pl

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj