Dieta ketogeniczna – na czym polega, zasady, zalety

Dieta ketogeniczna zwana także ketogenną, zaliczana jest do diet wysokotłuszczowych i nisko-węglowodanowych. Wyłączenie z codziennego jadłospisu węglowodanów i zastąpienie je tłuszczami, sprawi, że będziemy czuć się wyjątkowo lekko i będziemy mieć świetne samopoczucie.

ślub wesele fit dieta sylwetka szczupła sylwetka dieta dietetyczne produkty dieta ketogeniczna lightcatering

Dieta ketogeniczna zwana także ketogenną, zaliczana jest do diet wysokotłuszczowych i nisko-węglowodanowych. Wyłączenie z codziennego jadłospisu węglowodanów i zastąpienie je tłuszczami, sprawi, że będziemy czuć się wyjątkowo lekko i będziemy mieć świetne samopoczucie. W codziennej diecie spożywamy około 35% tłuszczów, 50% węglowodanów i 15% białek. W diecie ketogennej, tłuszcz może stanowić nawet 80-90% dostarczanej energii, a pozostałe 10-20% będzie należeć do białka i węglowodanów. Dieta ketogeniczna powszechnie jest stosowana w walce z nadprogramowymi kilogramami. Warto wiedzieć, że może być także wykorzystywana między innymi do leczenia nadciśnienia czy też cukrzycy.

Na czym polega działanie diety ketogenicznej?

Dieta ketogenna jest sposobem odżywiania, w którym należy zwiększyć podaż tłuszczów, przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów. Kiedy podstawowym paliwem organizmu stają się tłuszcze, w procesie ich rozkładu powstają ciałka ketonowe: aceton, acetooctan i kwas betahydroksymasłowy. Docierają one do układu nerwowego, gdzie zamiast glukozy odżywiają komórki nerwowe. Sposób wdrażania diety ketogenicznej jest ściśle związany z tym, u kogo ma być stosowana i w jakim celu. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z dietetykiem, a niekiedy również z lekarzem. 

Jakie są zasady działania diety ketogenicznej?

Istotą tej diety jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Efektem tego procesu jest spalanie zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Zgodnie z założeniem diety, mówiącym o tym, żeby jeść tłuszcz, by spalić tłuszcz - jego spożycie powinno być zwiększone do takiej ilości, aby stanowił od około 80% do 90% zapotrzebowania energetycznego. Codzienny jadłospis powinien być oparty na zdrowych i świeżych składnikach. Dominującymi technikami przygotowywania posiłków powinny być gotowanie na parze lub w wodzie, smażenie bez tłuszczu czy też duszenie. W tej diecie powinny przeważać zdrowe tłuszcze roślinne, takie jak np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy lniany - spożywane jako dodatek np. do sałatek, ryby morskie oraz mięso. Wędliny, które są pełnotłuste, mogą być tylko małym akcentem wpływającym na smak przygotowanych potraw. Jednym z ważniejszych aspektów jest unikanie smażenia na głębokim tłuszczu. Podczas stosowania diety ketogenicznej, powinniśmy także spożywać minimum 2 l wody dziennie oraz postawić na codzienną aktywność fizyczną.

Jakie są zalety stosowania diety ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna w ostatnim czasie zyskała bardzo dużą popularność i naprawdę wielu zwolenników. Efekty diety ketogenicznej powodują wyraźny spadek masy ciała. Trzeba jednak wziąć pod uwagę tempo odchudzania, które uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji oraz wyjściowej wagi. Osoby będące na diecie redukcyjnej pragną w jak najszybszym czasie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Z tego też względu bardzo dużo osób decyduje się na dietę ketogeniczną, która daje spektakularne efekty w szybkim czasie. Dodatkowo, obecne ciała ketonowe w początkowym etapie przynoszą uczucie euforii, dzięki czemu jesteśmy zmotywowani do dalszego stosowania tej diety. 

Dieta ketogeniczna znalazła swoje zastosowanie również wśród sportowców. Stosuje się ją między innymi w okresie redukcji w sportach wytrzymałościowych np. u kolarzy. Pozytywne aspekty można zauważyć także u biegaczy, którzy stosowali tę dietę powyżej 20 miesięcy. Po takim czasie ich organizm przystosował się do niskiego spożycia węglowodanów i pozwolił na oszczędzenie glikogenu wątrobowego oraz mięśniowego, co w konsekwencji przełożyło się na poprawę sportowych wyników. 

Dieta ketogenna doprowadza do niedoboru niektórych składników odżywczych, dlatego podczas jej stosowania, należy pamiętać o suplementacji preparatów. Powinny one zawierać wapń, witaminę D, witaminy rozpuszczalne w wodzie i niektóre mikroelementy. 

Artykuł stworzony przy współpracy z marką lightcatering.pl

 

Artykuł zewnętrzny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj