Pierwsza wizyta u dietetyka – co musisz wiedzieć?

Wizyta u dietetyka, tak jak u każdego innego specjalisty wymaga pewnego przygotowania. Warto sprawdzić, o co pyta dietetyk oraz co warto zabrać ze sobą na pierwsze spotkanie. Te i inne informacje znajdziesz w tym artykule.

ślub wesele dieta schudnięcie fit forma inspiracje porady fitness chudy szczupły inspiracje Kcalmar

Najczęstsze pytania

Trafiając do dietetyka po raz pierwszy, kierowany jesteś przez swoją chęć zmiany, zalecenie lekarza, bądź stan swojego zdrowia. Warto podkreślić to na początku wizyty. Pomoże to dietetykowi lepiej ocenić sytuację.

Po krótkiej rozmowie wstępnej dietetycy zazwyczaj przechodzą do wywiadu żywieniowego. Jest to swojego rodzaju formularz, który wypełniany jest wraz z pacjentem podczas wizyty, bądź poprzez aplikację mobilną, którą dysponują niektórzy dietetycy. Sam wywiad zawiera między innymi pytania o Twój styl życia, dotychczasowy sposób odżywiania, stopień aktywności fizycznej w ciągu dnia oraz lubiane czy nielubiane produkty spożywcze lubiane. Może też paść pytanie o Twoją dietę z ostatnich kilku dni. Tutaj szczególnie warto rzetelnie przygotować się z odpowiedzią nieco wcześniej. 

Możesz to zrobić na kilka sposobów. Notowanie w zeszycie produktów, które używasz przez 3 dni przed wizytą, jest pierwszym z nich. Nie muszą to być dokładne notatki zawierające gramaturę użytej żywności. Wystarczy opis w stylu: „średniej wielkości kotlet drobiowy”, „3 sztuki gotowanych ziemniaków”. Dietetycy posiadają specjalne oprogramowanie, dzięki któremu przeanalizują przekazane przez Ciebie odpowiedzi i uzyskają potrzebne im dane.

Kolejnym sposobem mogą być aplikacje monitorujące ilość spożywanych kalorii. Można znaleźć zarówno aplikacje działające przez przeglądarkę internetową, jak i te, które tworzone są na platformy mobilne.

Zapisywanie w ten sposób posiłków z kilku dni przed wizytą, znacznie ułatwi dietetykowi pracę, oraz da mu dobry punkt odniesienia.

Co powinienem ze sobą zabrać?

ślub wesele dieta schudnięcie fit forma inspiracje porady fitness chudy szczupły inspiracje Kcalmar

Jeżeli w ostatnim czasie wykonywałeś jakiekolwiek badania krwi, badanie ciśnienia tętniczego, badanie krzywej glukozowej lub inne – zdecydowanie powinieneś zabrać je na pierwszą wizytę u dietetyka. Pomoże to specjaliście w dobraniu odpowiedniej diety pod Twój przypadek.

Kolejną rzeczą, którą powinieneś dostarczyć dietetykowi to spis leków oraz czas ich przyjmowania. Dobrze zbilansowana dieta, powinna minimalizować ryzyko interakcji między lekami a żywnością, których skutki mogą być niebezpieczne dla Ciebie, jako pacjenta.

Podsumowanie

Do pierwszej wizyty u dietetyka należy odpowiednio się przygotować. Zebrane informacje nie tylko usprawnią współpracę, ale pozwolą także lepiej dopasować jadłospis do Ciebie.

Jeżeli poszukujesz dietetyka w swojej okolicy lub takiego, który konsultuje online, możesz skorzystać z bazy Kcalmar.com, gdzie znajdują się dietetycy, specjalizujący się w różnych przypadkach.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj