OnlyBio Hair Balance – równowaga PEH w pielęgnacji włosów

OnlyBio już na dobre zadomowiło się w świadomości klientów jako polska marka oferująca kosmetyki innowacyjne, z bardzo dobrym składem, bez niepotrzebnej chemii. Jako pierwsi na rynku wykorzystali biorafinowaną surfaktynę z rzepaku, która stała się kluczowym składnikiem wszystkich kosmetyków, wychodzących spod skrzydeł tej firmy. To ekologiczny surowiec należący do surfaktantów, czyli substancji powierzchniowo-czynnych, tak zwanych detergentów, które mają właściwości myjące i oczyszczające. Biorafinowana surfaktyna dodatkowo wykazuje właściwości antyseptyczne, biodegradowalne i bezpieczne nawet dla wrażliwej skóry.

OnlyBio Hair Balance

OnlyBio Hair Balance – pielęgnacja kompletna

Marka OnlyBio nie zatrzymuje się w działaniu i regularnie zaskakuje nowymi pomysłami na serie kosmetyków. Jedną z najnowszych jest Hair Balance. 

To bardzo przemyślana gama produktów, która wpisuje się w coraz bardziej widoczny trend świadomej pielęgnacji włosów. To kompleksowa seria – można by powiedzieć, że posiadaczki każdego rodzaju włosów znajdą w niej kosmetyki odpowiednie dla siebie.

Czym wyróżnia się na linia? Otóż została stworzona zgodnie z trzema naczelnymi zasadami, które składają się na prawidłową pielęgnację włosów. Kosmetyki Hair Balance zostały podzielone według porowatości włosów oraz według równowagi składników niezbędnych dla zdrowych i pięknych włosów. W pielęgnacji włosów według OnlyBio trzecią ważną zasadą jest łagodne oczyszczanie skóry głowy, szamponami bez drażniących detergentów: SLS, SLES i Cocamidopropyl Betaine, która może wywoływać swędzenie skóry głowy.

Czym jest równowaga PEH?

Hair Balance OnlyBio odżywka proteinowa

Równowaga PEH to sytuacja idealna w pielęgnacji włosów, kiedy wszystkie niezbędne składniki są dostarczone w odpowiedniej ilości i kolejności. Mowa o trzech grupach składników: proteinach, emolientach i humektantach.

Każdy rodzaj włosów wymaga zestawu tych trzech składników. Jedne lubią się bardziej z proteinami, inne humektantami. OnlyBio zadbało o to, aby każdy ze składników dostępny był w postaci odżywki. Za co odpowiadają poszczególne składniki odżywcze?

Proteiny w odżywkach i maskach do włosów pełnią funkcję odbudowującą i naprawczą. To białka, które budują strukturę włosa i wypełnią niewielkie ubytki. Ich deficyt powoduje osłabienie włosów i brak objętości. Należy uważać jednak, aby nie przeproteinować włosów, ponieważ wówczas staną się, w przypadku włosów niskoporowatych, zbyt obciążone i będą się szybciej przetłuszczały. W przypadku włosów wysokoporowatych przesadzenie z ilością protein objawia się mocnym przesuszeniem włosów, co szczególnie widać na ich końcówkach. Proteiny dobrze łączą się z humektantami. Należy je również stosować w towarzystwie emolientów, które tworzą na włosach ochronny film, zatrzymujący wilgoć i odżywienie.

Proteiny w składzie różnych kosmetyków znajdziemy pod postacią:

  • protein wielkocząsteczkowych: proteiny mleczne, jedwabne, elastyna, kolagen, żelatyna, keratyna;
  • protein niskocząsteczkowych (hydrolizowanych): keratyna hydrolizowana, mleko hydrolizowane, jedwab hydrolizowany, soja hydrolizowana, pszenica hydrolizowana;
  • aminokwasów (najmniejsze cząsteczki, które wnikają w głąb włosów): arginina, l-cysteina, metionina, seryna, treonina.

Emolienty – wygładzenie i blask

Hair Balance OnlyBio odżywka emolientowa

Emolienty to kolejna grupa składników niezbędnych do utrzymania równowagi PEH. Ich głównym zadaniem jest domknięcie łusek włosa i zatrzymanie wilgoci wewnątrz włosa. Zachowują również na dłużej efekt odżywienia po użyciu protein. Zastosowanie emolientów zapobiega odparowywaniu wody z wnętrza włosa. Dzięki nim pasma są gładkie, miękkie i elastyczne. Niedobór emolientów powoduje, że włosy są niedociążone, lekkie na końcach jak piórka, szybko się puszą i plączą, bywają również suche i szorstkie.

Jeżeli włosy są matowe, sztywne i suche, włącz do pielęgnacji maski i odżywki z humektantami i emolientami. Gdy włosy smętnie zwisają – są kruche i pozbawione życia – zastosuj proteiny i emolienty.

Funkcję emolientów w kosmetykach do pielęgnacji włosów pełnią oleje, woski, masła, alkohole tłuszczowe.

Humektanty – substancje nawilżające

Hair Balance OnlyBio odżywka humektantowa

Humektanty to ostatnia z kluczowych grup składników. Ich główną siłą jest umiejętność wiązania wody w strukturze włosów. Działają nawilżająco i zapewniają optymalne nawodnienie, zatrzymując wodę wewnątrz włosów. Sprawdzą się w pielęgnacji włosów przesuszonych, matowych i szorstkich. Po zastosowaniu humektantów należy zakończyć pielęgnację maską emolientową, która domknie łuski i uchroni włosy przed utratą nawilżenia.

Do humektantów najczęściej wykorzystywanych w kosmetykach do włosów należą: betaina, aloes, kwas mlekowy, gliceryna, kwas hialuronowy.

Humektanty, emolienty i proteiny bardzo dobrze ze sobą współpracują i stosuje się je w metodzie OMO: odżywka – mycie – odżywka.

Pierwszą odżywkę, w zależności od potrzeb włosów, może to być humektantowa lub proteinowa, nakładamy na całą długość włosów, zaczynając od ucha. W drugim kroku wykonujemy mycie skalpu przy pomocy łagodnego szamponu OnlyBio, a spłukiwana piana oczyszcza włosy na długości, zmywając jednocześnie odżywkę. Po umyciu włosów aplikujemy na ich długość drugą odżywkę (drugie O) i domykamy pielęgnację, zapewniając włosom wygładzenie, elastyczność i miękkość.

W serii Hair Balance znajdują się również maski i oleje do włosów podzielone według ich porowatości. Nie zapomniano również o pielęgnacji uzupełniającej, która składa się z peelingu do skóry głowy, wcierki pobudzającej i olejku, który zabezpiecza końcówki włosów.

Poznaj swoje włosy, testuj różne zestawy produktów OnlyBio, kierując się podpowiedziami producenta, który zadbał o to, aby świadoma pielęgnacja nawet dla laików była pestką.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj