Zadbaj o swoje stopy – nie daj się pęcherzom

Zdarza się, że na stopach tworzą się pęcherze. Utrudnia to codzienne funkcjonowanie, ponieważ nawet najmniejszy pęcherzyk potrafi dać się we znaki. Najczęściej ich pojawienie się spowodowane jest nowym lub źle dobranym obuwiem. Jednak można im bardzo łatwo zaradzić i zapomnieć o bólu i dyskomforcie aż do czasu zagojenia.

stopy pęcherze rany plaster na stopy plaster na pęcherze na stopach Salvequick

Skąd się biorą pęcherze?

Odciski i pęcherze na stopach bardzo często tworzą się, kiedy chodzimy w nowych lub za ciasnych butach. I choć dotyczy to każdego rodzaju obuwia, to jednak nie da się ukryć, że najczęściej ma to miejsce przy sandałach, obcasach czy specjalistycznym obuwiu sportowym – np. do piłki nożnej. Do powstawania pęcherzy przyczynia się także ciepło – podczas wysiłku czy w upalne dni stopy się pocą, przez co ślizgają się w butach, a to prowadzi do podrażnienia naskórka, a w konsekwencji do małych, irytujących bąbelków na skórze.

Pęcherz to tak naprawdę ochrona odparzenia. Płyn, który gromadzi się pod skórą ma za zadanie chronić podrażnione miejsce i pomóc w gojeniu. Niestety, wiąże się to często z bólem, przez co utrudnione jest chodzenie. Niemniej jednak nie zaleca się przebijania pęcherzy, ponieważ łatwiej wtedy o infekcję, a sam proces gojenia będzie trwał dłużej.

Jak sobie radzić z pęcherzami?

Zastanawiając się, jak się pozbyć pęcherza, często szukamy domowych rozwiązań. Jednak możemy w ogóle zniwelować ryzyko ich powstawania. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zatem jeśli mamy nową parę butów, dobrze jest wcześniej je rozchodzić i przyzwyczaić do nich stopy. Dobrym rozwiązaniem są prawidła, które nieco „rozbiją” obuwie. Warto też chodzić w nowych butach po domu – założyć je kilka razy dziennie na krótki czas. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko powstania pęcherzy przy wyjściu na zewnątrz.

Niestety, rzadko korzystamy z tych rozwiązań, w związku z czym pojawiają się odciski i pęcherze na stopach. Wtedy możemy już tylko leczyć. Najpierw należy przemyć pęcherz wodą lub środkiem dezynfekującym rany. Następnie przykleić plaster – można skorzystać ze specjalnych plastrów na odciski i pęcherze od Salvequick. Przyspieszą one proces gojenia podrażnionego miejsca. Zostawiamy plaster do momentu, aż sam się odklei. Jeśli pęcherz do tego czasu nie zniknął, powtarzamy cały proces. Takie plastry pomagają też chronić bolące miejsce, dzięki czemu nie odczuwamy dyskomfortu w trakcie chodzenia.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj