Escapelle - Jak działa? Kiedy się stosuje?

Escapelle, czyli tabletka dzień po, jest środkiem antykoncepcyjnym, który traktuje się jako ostatnią deskę ratunku w przypadku obawy przed zajściem w niechcianą ciążę po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Jako że zgodnie z prawem aborcja jest w Polsce niedozwolona, to pozostaje nie dopuścić do zapłodnienia. Antykoncepcja awaryjna nie działa jednak poronnie, więc jeśli zostanie przyjęta zbyt późno i dojdzie już do zagnieżdżenia się zarodka w macicy, to nie spowoduje przerwania ciąży. Nie ma jednak problemu z dostaniem Escapelle, jest on wydawany na receptę, którą może wystawić dosłownie każdy lekarz.

Jak działa Escapelle? Co ze skutecznością?
Obecnie do dyspozycji jest wiele metod antykoncepcyjnych, dlatego można mocno zmniejszyć ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. Świadome i odpowiedzialne osoby mogą bezstresowo uprawiać seks, wystarczy zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze. Oczywiście każde zabezpieczenie może zawieść, ale zwykle wina leży po stronie człowieka: zapomnienie o przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej, nieprawidłowe założenie prezerwatywy lub jej uszkodzenie, niesprawdzenie obecności kapturka antykoncepcyjnego w pochwie itd. Na szczęście nawet jeśli dojdzie do jakiegoś błędu, to nadal jest szansa na uniknięcie zapłodnienia po odbyciu niezabezpieczonego stosunku płciowego. W kryzysowych sytuacjach sięga się po tabletkę dzień po typu Escapelle. Antykoncepcja awaryjna jest przeznaczona dla kobiet, które nie chcą zajść w ciążę. Jeśli lek zostanie przyjęty w ciągu 24 godzin od uprawiania seksu bez zabezpieczeń, to można wyeliminować ryzyko zapłodnienia do niemalże zera.

Działanie Escapelle utrzymuje się do nawet trzech dni, ale im dłużej się zwleka z zażyciem tabletki dzień po, tym bardziej obniża się jej skuteczność. Jeśli lek zostanie przyjęty na trzeci dzień od odbycia stosunku płciowego, to szanse na ochronę przed ciążę spadają do 85%. Najwyższa skuteczność Escapelle przypada na pierwsze 12 godzin od stosunku seksualnego, jest prawie stuprocentowa. Preparat zawiera syntetyczny hormon w postaci lewonorgestrelu, który hamuje owulację, czyli nie dopuszcza do uwolnienia komórki jajowej przez jajniki. Nawet jeśli w pochwie nadal znajdują się żywe plemniki, to nie będą one w stanie połączyć się z komórką jajową, czyli nie nastąpi zapłodnienie. Dochodzi również do zmian w endometrium, co stanowi kolejną zaporę przed poczęciem dziecka.

Czy stosowanie Escapelle jest bezpieczne?
Escapelle jest lekiem wydawanym wyłącznie z przepisu lekarza. Należy traktować go jako ostateczność, gdy inne firmy zabezpieczenia zawiodą. Preparat zawiera syntetyczny hormon, który wpływa w dużym stopniu na organizm. Mogą pojawić się różne działania niepożądane. Bardzo często zgłaszanymi skutkami ubocznymi są: zmęczenie, nieregularne krwawienia miesiączkowe, bóle podbrzusza. Dosyć często kobiety borykają się z zawrotami głowy, tkliwością piersi, wymiotami i biegunkami. Po zażyciu Escapelle może dojść do rozregulowania cyklu menstruacyjnego, plamienia śródcyklicznego, zmian w intensywności krwawienia. Rzadziej występują problemy skórne, obrzęk twarzy, bóle miednicy i bolesne miesiączki.

Źródło: Escapelle - Medyk Online

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj