Jak zadbać o piękny uśmiech przed ślubem?

Ślub jest szczególnym wydarzeniem w życiu. Zwykle planuje się go starannie, a przygotowania rozpoczyna na długo przed wyznaczoną datą. Poza wieloma innymi kwestiami, warto w tym okresie jak najszybciej zająć się również stanem własnych zębów, zwłaszcza jeśli wymagają korekty zgryzu. Ile czasu trzeba poświęcić na leczenie i jaką metodę wybrać? Sprawdź, czytając poniższy tekst!

Piękny uśmiech podczas ślubu i nie tylko 

Nie każdy z nas został przez naturę obdarzony pięknym, białym uśmiechem. Problemem może być nie tylko kolor naszych zębów, ale także nieprawidłowy zgryz. Przed ślubem warto zająć się zarówno jedną, jak i drugą kwestią po to, by podczas uroczystości nie czuć się skrępowanym i uśmiechać szeroko, wyrażając radość i szczęście, które towarzyszy temu wspaniałemu wydarzeniu. 

Warto wiedzieć, że krzywe zęby to niekiedy znacznie więcej niż tylko nieładny zgryz. Wada zgryzu a wygląd twarzy - ta zależność istnieje bowiem w przypadku niektórych nieprawidłowości. Na przykład przodozgryz powoduje wyraźne wysunięcie brody widoczne w profilu, a zgryz głęboki (górne zęby zbyt głęboko nachodzą na dolne) – zdecydowane skrócenie dolnej części twarzy. 

 

Kiedy udać się do ortodonty? Jak znaleźć dobrego lekarza? 

Żeby nasze działania odnośnie do leczenia ortodontycznego przyniosły efekt, należy podjąć je z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli wybierzesz tradycyjny aparat stały, korekta potrwa około dwóch lat. Kiedy czasu do ślubu jest zbyt mało na to, żeby rozpocząć i zakończyć noszenie aparatu przed jego datą, sprawdź inną możliwość – nakładki ortodontyczne. 

Jeśli ślub planujesz z odpowiednim wyprzedzeniem, możesz znaleźć dobrego ortodontę w swojej okolicy, wpisując np. frazę ortodonta Poznań.  

Czym są nakładki ortodontyczne? Jak przebiega leczenie? 

Nakładki ortodontyczne wykonuje się z transparentnego tworzywa sztucznego, dlatego nawet po umieszczeniu na zębach nie są one widoczne w dużym stopniu. Pacjent może je swobodnie wyjmować i zakładać samodzielnie, w czym przypominają nieco aparaty ruchome stosowane u dzieci. Standardowe leczenie nakładkami rozpoczyna się od wizyty u dentysty, który który wykonuje skan 3D Twojego uzębienia. 

 

Po upływie kilku tygodni pacjent otrzymuje zestaw nakładek na czas trwania całego leczenia. Nakładki zmienia się co 2 tygodnie, a każda z nich ma swój numer tak, żeby pacjent dokładnie wiedział, który komplet należy nosić w określonym czasie. Co ciekawe, leczenie nakładkami nie wymaga tak częstych wizyt, jak w przypadku aparatu stałego. Z reguły wystarczy zdjęcie wykonane przez pacjenta i przesyłane lekarzowi smartfonem. 

Najczęściej podczas całego leczenia widzisz się z dentystą zaledwie kilka razy, chociaż w razie wątpliwości częstsze wizyty są możliwe. 

Dlaczego właśnie nakładki ortodontyczne? 

Choć mogłoby się wydawać, że nakładki ortodontyczne to współczesna metoda leczenia, warto wiedzieć, że tak nie jest. Nakładki znane są lekarzom od 70 lat, lecz rzeczywiście postęp technologiczny, który nastąpił w ciągu ostatniej dekady, pozwolił na udoskonalenie korekty zgryzu tą metodą. Lekarz nie tylko może lepiej ocenić wadę pacjenta, ale także z ogromną dokładnością dobrać zarówno pierwsze, jak i każde następne nakładki. 

To dlatego leczenie za pomocą nakładek ortodontycznych trwa zwykle bardzo krótko – od 4 do 9 miesięcy. Oczywiście pod warunkiem, że pacjent będzie zdyscyplinowany i rzeczywiście będzie nosił je 22 godziny na dobę, zgodnie z zaleceniami. 

Warto podkreślić, że w kontekście przyszłego ślubu ta metoda leczenia ma jeszcze jedną przewagę nad aparatem tradycyjnym. Jeśli nawet korekta wady zgryzu nie dobiegnie końca przed wyznaczoną datą, na tę okazję nakładki można po prostu wyjąć, a uśmiech i tak będzie prezentował się zdecydowanie lepiej niż przed rozpoczęciem leczenia. 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj