Etykieta ślubno-weselna - 6 ważnych zasad do zapamiętania

Śluby i wesela zmieniają się wraz z z duchem czasu (pisałyśmy o tym tutaj), przyjmują nowe konwencje, wplatają w nie najnowsze trendy, dostosowują się do marzeń Pary Młodej. Mimo całej swojej elastyczności, jest jednak kilka zasad, których warto się trzymać, aby nie popełnić faux-pas. Wymieniamy 8 najważniejszych, które zdecydowanie warto znać.

ślub wesele etykieta ślubna weselna inspiracje porady abcslubu.plZdjęcie - Jasny Kadr Fotografia Ślubna


1. Jeśli wysłaliście Save the Date, musicie wysłać zaproszenie na ślub

Jeśli wysłaliście do kogoś Save the Date, to nawet jeśli pierwotnie te osoby zgłaszały, że nie mogą uczestniczyć w przyjęciu, w dobrym tonie jest przekazanie im zaproszenia na ślub. Być może plany się zmieniły i owi goście z przyjemnością pojawią się na Waszym ślubie i weselu. Jeśli po Save the Date nie wyślecie zaproszenia, może to zostać źle odebrane - wasi goście poczują, że nie są już mile widziani, a przecież nie o to chodzi.

2. Nie zapraszajcie nikogo na ślub i wesele poprzez sms lub social media

Nie ma wyjątków od tej zasady - szacunek do drugiego człowieka wymaga bardziej osobistej formy przekazu zaproszenia, niezależnie czy zaprosicie Waszych gości osobiście, czy roześlecie zaproszenia za pomocą poczty. Opcja wysyłki zaproszenia e-mailem jest dopuszczalna, ale tylko wtedy, kiedy nie macie możliwości wysyłki zaproszenia pocztą lub wręczenia go osobiście.

3. Nie zapraszajcie na wieczory panieńskie i kawalerskie osób, których nie zaprosicie na ślub i wesele

Jak sprawić, aby ktoś poczuł się przyjacielem lub znajomym drugiej kategorii? Bardzo prosto - wystarczy, że zaprosicie go na wieczór panieński lub kawalerski, ale nie wręczycie już zaproszenia na ślub i wesele. Jeśli nie planujecie gościć danej osoby na Waszym weselu, zdecydowanie nie zapraszajcie jej na wieczór panieński czy kawalerski - bez wyjątków.

4. Jeśli znacie imię osoby towarzyszącej, wpiszcie je na zaproszeniu ślubnym

Wiele Par Młodych zapomina o tym lub pomija fakt wpisania do zaproszenia ślubnego dla swoich znajomych imienia i nazwiska osoby towarzyszącej. Jeśli osoba, którą zapraszacie jest już jakiś czas w związku i znacie imię "plus one", wpiszcie je w zaproszeniu. Jeśli go nie znacie, zawsze możecie delikatnie podpytać znajomej lub znajomego - na pewno będzie to bardziej eleganckie, niż umieszczenie w zaproszeniu słów "z Osobą Towarzyszącą".

5. Nie zapominajcie o zapewnieniu wyżywienia podwykonawcom ślubnym

Temat wydaje się oczywisty, jednak wciąż na forach ślubnych widujemy pytania od Par Młodych, czy powinny zapewnić posiłki zespołowi, fotografowi, czy filmowcowi. Odpowiedź jest jedna - oczywiście, że tak i, używany bardzo często przez pytających kontrargument, że "mój szef nie zapewnia mi jedzenia w pracy" nie ma tu zastosowania. Wielu z Waszych podwykonawców ślubnych pracuje w pełnym skupieniu na tym, by Wasz dzień był najpiękniejszy powyżej 12 godzin, więc jak najbardziej, zapewnienie im posiłku powinno być dla Pary oczywiste i nie stanowić zarzewia do kłótni.

6. Jeśli ktoś nie może uczestniczyć w ślubie i weselu i wysyła Wam kartkę - należy za nią podziękować

Niestety, nie zawsze wszyscy najbliżsi mogą być z Parą Młodą w dniu ślubu. Często się zdarza, że takie osoby, w ramach podziękowania za zaproszenie, odsyłają kartki z najlepszymi życzeniami, czasami dołączają do nich prezent lub pieniądze. Wiemy, że w dniach poprzedzających ślub i wesele oraz jeszcze kilka dni po tym wydarzeniu będziecie mocno zaaferowani, jednak nie zapomnijcie o odpowiedzi na przesłane życzenia czy prezent.

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj