Jak radzić sobie z upałem w dniu ślubu? Skorzystajcie z porad eksperta

Prawie każda Para Młoda marzy o pięknej pogodzie w czasie swojego ślubu. Jednak nadmiar słońca może być tak samo dokuczliwy jak deszcz.

Fryzura i suknia ślubna

Już w trakcie przygotowań można rozważyć ubiór i upięcie włosów, zarówno pod kątem deszczowej, jak i zbyt upalnej pogody.
W obu przypadkach lepszym rozwiązaniem będą upięte włosy. Długie, rozpuszczone włosy mają tendencję do puszenia się, skręcania, ale przede wszystkim niczym gorący pled okrywają szyję i plecy. Nie trzeba wyjaśniać, że spocone i sklejone włosy nie wyglądają zbyt estetycznie.

Zdjęcie - Marcin Romański

Suknia oczywiście musi być wymarzona i trudno ją uzależniać od pogody. Ale już różnego rodzaju dodatki: pończochy, rajstopy, gorset, kapelusz, welon, buty itd. mogą nam w ten gorący dzień pomóc albo zaszkodzić.

Ochrona przed słońcem

Osoby z nadwrażliwymi oczami powinny uwzględnić ten problem w swoim stroju. Czasem wyjście na rozgrzany plac przed Kościołem zmusza do zamykania oczu, powoduje łzawienie czy pieczenie oczu. Jeśli nie chcemy okularów przeciwsłonecznych, to może chociaż powinniśmy pomyśleć o parasolce przeciwsłonecznej.

Konieczne jest również zabezpieczenie skóry przed silnym nasłonecznieniem. Zwłaszcza osoby o jasnej karnacji z tendencją do czerwienienia się. Należy pamiętać, że składanie życzeń może trwać nawet godzinę i jeśli odbywa się to na otwartej przestrzeni, słońce może nam sprawić niechciany rumieniec.

Przygotowanie ciała

Największym problemem w upały jest potliwość oraz opuchnięcie ciała. Dobrze jest pić przez jakiś czas zioła sprzyjające mniejszej potliwości jak: melisa, kora dębu, mięta itd., użyć sprawdzonego antyperspirantu oraz unikać ostrych potraw. Aby zabezpieczyć ubranie, możemy na wewnętrznej stronie pod pachami przykleić niewidoczne podkładki, które zabezpieczą nas przed plamami potu.

Najczęściej w upały puchną ręce i nogi. Spowodowane jest to nadmiernym gromadzeniem się wody i złym krążeniem. Krążenie w czasie upałów spowalnia się i limfa zalega w tkankach powodując obrzęki. Natomiast wodę organizm zaczyna gromadzić na zapas. Aby temu zapobiec, należy oczywiście dużo pić, aby zapobiec odwodnieniu i aby organizm "nie spanikował" i nie zaczął gromadzić jej zapasów. 

Częstym błędem jest chłodzenie organizmu poprzez picie lodowatych napojów, nadmierną klimatyzację czy zimne kąpiele. Ale tak naprawdę powinno się rozgrzać ciało przez ciepłe napoje (herbatę, zioła, ciepłą zupę) oraz ciepłą kąpiel. Rozszerzy to naczynia krwionośne, przyspieszy obieg krwi, a dzięki termoregulacji nasze ciepłe ciało odczuje miły chłód otoczenia. Nie należy również zapominać o ruchu – zwłaszcza nóg. W dniu ślubu nie ma za dużo czasu na gimnastykę, ale nie należy o niej zapomnieć, aby później nie mieć problemu z włożeniem obrączki lub ciasnymi butami i spuchniętymi kostkami.

Napoje i fresh-bary

W czasie przyjęcia dobrze zadbać o odświeżające napoje, lemoniady. Mogą być w fantazyjnych słojach z kranikami. Na popularności zyskują tzw. fresh bary – stoły wypełnione orzeźwiającymi napojami, miętowymi cukierkami itp. Już na sam widok robi się chłodniej.

Na pewno lepszym wyborem będzie stół owocowy, niż typowe weselne ciasta. Przygotowując zaś słodki stół, należy dopytać w lokalu o klimatyzację. Coraz większą popularność na weselach zyskuje piwo. Świetnie gasi pragnienie – pod warunkiem, że jest idealnie schłodzone. W czasie upału lepiej się sprawdzi białe wino niż czerwone – tu również trzeba zadbać o dobrą temperaturę trunku. W upalne lato na pewno należy zrezygnować z atrakcji typu lampiony puszczane ze świeczkami. Wiele lokali po prostu tego zabrania, gdyż grozi to pożarem. Zamiast tego można urządzić pokaz barmański lub carving – fantazyjne wycinanie w owocach.

Kwiaty

Wszelkie kwiatowe dekoracje, a przede wszystkim bukiet ślubny, powinny być dobrze zabezpieczone przez florystę. Często przed ceremonią bukiet przetrzymywany jest w chłodni. Warto pamiętać, by możliwie rzadko pozostawał bez wody. W prawdziwie upalne lato można też pomyśleć o bukiecie ślubnym z bardzo modnymi sukulentami.

W dniu ślubu

Należy zabrać ze sobą wodę termalną do spryskiwania twarzy, bibułki matujące oraz wodę w butelce i słomkę do auta. Zwłaszcza jeśli wybieramy się autem retro bez klimatyzacji należy pamiętać o wodzie. A słomkę, aby nie zmyć sobie szminki :) Bardzo pomocne są również chusteczki odświeżające w jednorazowych saszetkach – idealnie sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych.

Należy również pomyśleć o swoich gościach. Często przenosi się życzenia spod kościoła do sali weselnej. Dobrze wtedy zadbać o napoje dla gości oraz dach, aby uchronić siebie i innych przed palącymi promieniami.

Tekst: Anna Boroń, Ślubna Pracownia
www.slubnapracownia.pl

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj